„Долазак руских специјалиста за војно-техничку сарадњу у Венецуелу наставља да изазива нервозну реакцију Вашингтона. Тамо су чак рекли да ће Сједињене Америчке Државе сматрати појаву представника оружаних снага земаља ван западне хемисфере на територији Венецуеле провокативним акцијама које представљају претњу за мир и безбедност у региону“, наводи се у коментару Захарове објављеном на сајту Министарства спољних послова.
Она је додала да би желела да скрене пажњу америчких политичара на географску карту.
„Део територије Руске Федерације, полуострво Чукотка, налази се управо на западној хемисфери. Дакле, Русији је амерички континент близак сусед“, објаснила је она.
Захарова је нагласила да је Русија „јасно означила циљ доласка својих стручњака у Каракас“.
„Не ради се ни о каквим ’војним контингентима‘. Самим тим су апсолутно неосноване претпоставке да Русија води неке ’војне операције‘ у Венецуели“, објаснила је Захарова.
Захарова је назвала апсурдним претње Сједињених Америчких Држава да уведу санкције Русији због сарадње са Венецуелом.
„Апсурдно изгледају покушаји да се руска страна заплаши санкцијама за легитимну сарадњу са Венецуелом. Вашингтон их је из различитих разлога толико много уводио, да је Москва једноставно изгубила број и престала да на њих обраћа пажњу“, истиче се у коментару.
Она је додала да Москва схвата „чиме је изазвана америчка нервоза“.
„Планирана брза промена власти у Каракасу је пропала. Вашингтон је својим самопоуздањем само ’сместио‘ онима у Латинској Америци и Западној Европи, који су после њега пренагљено пожурили да признају за председника Венецуеле самозванца кога народ није изабрао. Тиме су сами себе лишили простора за дипломатски маневар“, оценила је портпаролка Министарства спољних послова.
Захарова је истакла и да је Русија спремна да допринесе дијалогу Владе и опозиције Венецуеле и препоручује Сједињеним Америчким Државама да прекину да прете Венецуели, „гуше“ њену економију и гурају земљу у грађански рат, отворено кршећи међународно право.
Раније је саветник америчког председника за националну безбедност Џон Болтон изјавио да ће Вашингтон размештање војника „спољних играча ван граница западне хемисфере у Венецуелу сматрати директном претњом миру и безбедности“.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо 23. се јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља признале су Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.