Упркос свим напорима манастира Михољска превлака и братства православне омладине, власт државе Црне Горе званично је одлучила да црквицу-крстионицу, посвећену Светом Петру Другом Ловћенском Тајновидцу, сруши у уторак другог априла у 09.00 часова.
„Ми остајемо на овоме светоме мјесту које је натопљено мученичком крвљу 72 Света Превлачка мученика, који ће са нама тог дана бити ту да виде ко улази у светињу њихову, да разори храм Божји. Позивамо вас, сву дјецу Оца нашега небескога, да наставите да се молите за нас, а особито за оне који су донијели ову одлуку. Нека је слава Богу нашем, кроз све вријеме и сву вјечност“, стоји на званичној Фејсбук страници манастира Михољска превлака, уз додатак да ће Света литургија Пређеосвећених дарова бити служена сјутра у 07.30 часова у црквици-крстионици Светог Петра Ловћенског Тајновидца, када је и заказан долазак рушилачких багера.
„Ово ће уједно бити и прва Света литургија служена у њој, а надамо се и молимо Бога да не буде и последња. Литургијом ће началствовати игуман нашег братства, архимандрит Бенедикт“, стоји у саопштењу манастира.
Осим манастира, апел да се црква Петра Другог Тајновидца никако не руши, упутиле су и све опозиционе политичке партије у општини Тиват, затим Нова српска демократија, Права Црна Гора, као и Демократска српска странка.
Уколико се најава рушења оствари, након безумног рушења Његошеве капеле на Ловћену, још једна црква у Црној Гори, која носи име овог славног црногорског владике, могла би доживјела идентичну судбину. Међутим, наводну бригу надлежних о очувању простора у Боки кроз рушење крстионице од 11 квадратних метара, а поред стотина нелегално саграђених објеката у Тивту и Боки, многи превасходно тумаче као политички акт.
Коментаришући стално подизање тензија и нови атак на СПЦ, новинар и аналитичар Матија Николић подсјећа да је агресивнији напад на Српску православну цркву у Црној Гори почео заправо неколико мјесеци уочи парламентарних избора 2016. године, када је владајућа Демократска партија социјалиста (ДПС) у измјене свог партијског програма унијела и посебан став о цркви.
Са друге стране, Николић напомиње да су Мило Ђукановић, као и многи високи функционери власти у међувремену постали омиљени гости у Ватикану. Само прије неколико дана и предсједник Парламента Иван Брајовић боравио је у незваничној посјети Ватикану (коју је, додуше, у медијима представио као званичну), позвавши тада папу буквално на улици да дође у Црну Гору, иако је Брајовић био само један међу 3.040 особа које су током опште аудијенције тог дана дошле у прилику да поздраве поглавара Католичке цркве на Тргу Светог Петра у Риму.