Како пише Политика, међу најмање 50 случајева којима удружење аргументује своје тврдње, нашло се овогодишње избацивање „Дневника Ане Франк“ из обавезне лектире у хрватским школама.
Удружење, поред осталог, подсећа и на случај из јуна 2013. године, када се на насловној страни часописа „Војна повијест“, који хрватско Министарство образовања препоручује за часове историје у основној и средњој школи, нашао Јуре Францетић, командант Црне легије из Другог светског рата.
„Ово је, међутим, списак насумично издвојених случајева, а било их је вероватно десет пута толико“, каже за Политику почасни председник овог удружења Милинко Чекић.
Удружење позива Башеле да се супротстави „стално нарастајућој организованој, јавној и несметаној демонстрацији неонацизма у Европи, али посебно неусташтва у Хрватској“.
Како објашњава Чекић, акценат је стављен на случајеве који највише утичу на децу и омладину.
„Ми, над чијим породицама је почињен злочин геноцида од стране НДХ у Другом светском рату, указујемо посебно на опасност од појаве реафирмације нацизма и фашизма у Републици Хрватској“, поручили су чланови Удружења логораша „Јасеновац“.