Он је тим речима прокоментарисао изјаву сталне представнице САД при НАТО-у Бејли Хачинсон, која је рекла да ће Алијанса на самиту у Вашингтону усвојити нови пакет мера за Црно море, који подразумева и повећано присуство војних бродова Алијансе у тој акваторији, што ће уједно гарантовати украјинским бродовима безбедни пролаз кроз Керчки мореуз.
„Када пристигне било какав захтев, тада ће и одлука бити донета. Овде је реч о затвореним водама, зато о том питању не треба хипотетички разговарати“, истакао је Песков.
Говорећи о повећању броја војних бродова Алијансе у Црном мору, Песков је подсетио на конвенцију из Монтреа о статусу црноморских мореуза, према којој бродови земаља које нису црноморске не могу да остану у Црном мору дуже од 21 дан.
Поводом тог питања су се огласили и сенатор Франц Клинцевич који је рекао да такве изјаве званичника НАТО-а представљају недвосмислену подршку украјинском кандидату Петру Порошенку пред други круг председничких избора у тој земљи.
Са друге стране, заменик председника Скупштине Крима Ефим Фикс рекао је да ће повећано присуство НАТО-а у Црном мору повећати тензије у региону, али и да ни на који начин неће помоћи Кијеву, будући да је Споразум о пријатељству између Русије и Украјине укинут, те Кијев, као и свака друга земља, сада мора од Русије да тражи захтев за пролазак кроз Керчки мореуз.
„НАТО бродови могу да спроведу украјинска пловила искључиво до граница Руске Федерације, где ће бити приморани да се усидре. Међутим, у случају да било шта друго покушају, сигуран сам да ће руска погранична служба осигурати неприкосновеност наших граница“, закључио је Фикс.