„Одобрили смо пакет мера усмерених на побољшање наше обавештености о ситуацији, као и на повећање подршке Грузији и Украјини“, рекао је Столтенберг на конференцији за новинаре.
Он је навео да се ради о обуци поморских снага и обалске страже тих земаља, посетама бродова, заједничким војним вежбама и размени информација.
Генерални секретар НАТО-а подсетио је да се у овом тренутку у Црном мору налази једна од група бродова НАТО-а која спроводи маневре са украјинским и грузијским бродовима.
На конференцији за новинаре генерални секретар НАТО-а је коментаришући исход заседања Северноатлантског савеза рекао да су министри спољних послова земаља-чланица НАТО-а одлучили да прошире опсег обавештајних операција на Црном мору, као и да повећају број војних вежби у региону са Украјином и Грузијом.
„Повећавамо наше напоре на Црном мору или црноморском региону. Управо смо се договорили о пакету мера за повећање обавештајних активности, војних вежби и свих питања за која чврсто верујемо да су важна за црноморски регион и, наравно, за рад са нашим партнерима — Грузијом и Украјином“, нагласио је Столтенберг.
Он је навео да приближавање Украјине и Грузије НАТО-у не представља провокацију према Русији. Грузија и Украјина имају суверено право да бирају сопствени пут. То није усмерено ни против кога, већ је суверено право двеју држава да одлучују којим путем ће ићи, објаснио је Столтенберг.
„Русија је употребила силу како би илегално анексирала Крим у Украјини и наставља да повећава војне снаге у региону“, рекао је Столтенберг, још једном позивајући на ослобађање ухапшених украјинских морнара.
Бродови украјинске морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“ су 25. новембра, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, пресекли државну границу Русије. Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.
Приведена су 24 украјинска војника, укључујући два агента Службе безбедности Украјине, који су се, према речима прес-службе Федералне службе безбедности (ФСБ), налазили на бродовима и координирали провокације.
Председник Русије Владимир Путин скренуо је пажњу на чињеницу да су бродови незаконито ушли у територијалне воде које су биле руске и пре присаједињења Крима и назвао инцидент бескрупулозном игром и заоштравањем ситуације како би се сузбили политички противници актуелних кијевских власти и указао на знаке унапред припремљене провокације.