На снимку који је емитовала телевизија, либијски маршал позива становнике Триполија да „положе оружје и подигну белу заставу“.
Хафтар је наредио да се осигура безбедност странаца у Триполију и да се не пуца у цивиле.
„Не пуцајте у цивиле, у оне који су код својих кућа, који су подигли белу заставу. Не дирајте странце, то су наши гости. Морамо да им осигурамо заштиту и безбедност“, нагласио је Хафтар у свом обраћању.
Након саопштења да је Либијска национална армија успоставила контролу над градовима јужно и западно од Триполија, премијер владе националног јединства у Триполију Фајез Сараџ наредио је да се у случају потребе употреби сила, јавио је либијски лист „Марсад“, позивајући се на документе које је потписао врховни командант армије.
Према тим документима, Сараџ је наредио да се „максимално повећа ниво борбене готовости“ и мобилишу јединице војске. Он је такође наредио да се „изведу летови и употреби сила како би се супротставили свима који угрожавају животе цивила и виталних објеката“.
Извор у Хафтаровим оружаним снагама саопштио је касније за Спутњик да Хафтарове трупе рачунају да ће преузети контролу над Триполијем за 48 сати.
„Једино што може да их спречи је спољно мешање. Али засад је немогуће оспорити војну надмоћ Хафтара“, рекао је извор.
Група земаља на челу са Сједињеним Америчким Државама забринута је због ситуације у Либији у вези са офанзивом маршала Хафтара на Триполи и борбама на подручју града Гарјана, наводи се у заједничком саопштењу земаља.
„Владе Француске, Италије, Уједињених Арапских Емирата, Велике Британије и Сједињених Америчких Држава дубоко су забринуте због борби у близини Гарјана у Либији и позивају све стране на хитну деескалацију напетости која угрожава изгледима за политичко решење уз посредовање УН“, наводи се у заједничкој изјави.
„У садашњем осетљивом тренутку у прелазном периоду који преживљава Либија, војне акције и претње унилатералним акцијама само повећавају ризик да се Либија врати у хаос“, наводи пет земаља.
Након свргавања и убиства Муамера ел Гадафија 2011. године, у Либији је почела политичка криза. Тренутно је у земљи двовлашће. Парламент који је изабрао народ влада на истоку, а на западу, у главном граду Триполију, налази се влада националног јединства на челу се Фајезом Сараџом, која је формирана уз подршку Уједињених нација и Европске уније.
Власти источног дела земље раде независно од Триполија и сарађују са Либијском националном армијом, која води дуготрајан рат са милитантима. Уједињене нације предлажу да се на пролеће 2019. у Либији одрже општи избори, чији би резултати требало да доведу до формирања легитимних и општепризнатих органа власти.