Када је реч о наоружању, прецизирао је Грушко, реч је о развоју целе класе оружја која је у стању да конвенционалним средствима извршава задатке нуклеарног оружја, а томе треба додати и модернизацију бомби, које су размештене у Европи, и које функционишу по принципу слободног пада тиме што им се повећава прецизност.
„На тај начин такво наоружање, уместо да служи као оружје одмазде, постаје нападачко оружје, чиме се реално умањује праг примене нуклеарног оружја, односно повећавају ризици да било какав конфликт прерасте у нуклеарни“, упозорио је.
Што се тиче Русије, појаснио је Грушко, њена војна стратегија допушта искључиво један сценарио — употребу нуклеарног наоружања ван нуклеарног контекста, а одлука да се заиста употреби нуклеарно наоружање може бити донета само у случају да постоји претња за постојање руске државе.
Претходно је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио да су све чланице истог мишљења да је Русија прекршила Споразум о ракетама кратког и средњег домета будући да је Русија развила преносне лансирне системе који су у стању да носе нуклеарно ракете.