Говорећи на конференцији за медије након министарског састанка НАТО-а, Помпео је саопштио да се на заседању покретало питање присуства руских војника у Венецуели и да су током расправе Сједињене Америчке Државе поновиле свој став да војници Русије морају да напусте ту земљу.
„Говорили смо о томе у контексту других напора Русије по целом свету — у Украјини, злонамерне активности Русије у Сирији, у Венецуели, (у контексту онога) што су урадили у Азовском мору. У сваком случају, радимо све што можемо како бисмо дали колективан одговор. У случају Венецуеле, Сједињене Америчке Државе и њихов одговор су такође спремни“, нагласио је Помпео.
Претходно је шпански министар спољних послова Хосеп Борељ изјавио да се на министарском састанку земаља НАТО-а у Вашингтону није покретала тема Венецуеле, али су Сједињене Америчке Државе покушале да поставе питање о присутству руске војске у тој земљи. Он је додао да Венецуела није проблем НАТО-а и да је као такву нису разматрали.
Раније је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров објаснио да су руски војни стручњаци отпутовали у Венецуелу како би извршили задатке одржавања тамошње војне технике.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо 23. јануара се прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља признале су Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.