Први пут од почетка кампање у Француској за изборе за ЕП, који ће бити одржани 26. маја, 12 шефова листа је на телевизији „Франс 2“ учествовало у јавној дебати о различитим актуелним политичким питањима, међу којима се нашао и улазак Србије у ЕУ.
Само двојица кандидата су се изјаснила за улазак Србије у ЕУ — Жан Кристоф Лагард из Унија демократа и независних (УДИ) и Рафаел Гликсман из редова социјалиста.
Како јављају француски медији, дебату о уласку Србије у ЕУ обележила је расправа двојице шефова листа који су се изјаснили против приступања Београда ЕУ.
Франсоа Гзавије Белами из редова странке „Републиканци“ је замерио кандидату листе странке „На ноге Француска“ Никола Дипон Ењану на лицемерју, подсећајући га да су се кандидати на листи те странке изјаснили управо за улазак Србије у Европску унију.
Ењан је упитао Беламија како то да се сада изјашњава против уласка Србије у ЕУ када су се сви кандидати са његове листе, међу којима и двојица на самом врху листе Арно Денжан и Брис Ортефе, пре четири месеца јавно изјаснили за приступање Србије Унији.
Белами је покушао да одговори на Ењаново питање, али су у том тренутку у емисији готово сви остали кандидати почели да говоре истовремено, тако да није успео да образложи свој став.
Могло се разазнати како поједини кандидати који су против уласка Србије у ЕУ образлажу своје ставове тиме да је ЕУ тренутно погођена разним проблемима и да јој је нови талас проширења најмање потребан.
Ењан је упитао Беламија и оне који се противе уласку Србије у ЕУ да ли мисле да је реално да у Европској унији буду Словенија и Хрватска, а да Србија не буде.
Занимљиво је да се против уласка Србије у ЕУ изјаснила и Натали Лоазо из странке „Република у покрету“ (ЛРЕМ) француског председника Емануела Макрона, доскорашња министарка за европске послове. Наиме, она се недавно током боравка у Србији, док је била на тој функцији, после разговора са председником Александром Вучићем није изјаснила против уласка Београда у ЕУ.
„Француска жели да Србија успе у свом подухвату приступања ЕУ, да испуни ту амбицију. Француска говори језиком пријатеља и говори искрено. Искреност нас присиљава да у тренутку када ЕУ преживљава одлазак Британије, кажемо да је Унија суочена са изазовима са којима мора да се понесе. Рећи нешто супротно томе би било непоштено“, рекла је Натали Лоазо током боравка у Београду крајем фебруара.