Немушто објашњење које је пристигло из Кфора да је гест албанских официра који су продефиловали улицама Северне Митровице, руку под руку са припадницима Кфора, био само „колегијалне природе“, унео је додатни немир међу Србе на КиМ.
У ситуацији када се на Ибарском мосту појаве графити у којима се велича „Велика Албанија“ и ОВК, а Немачка и Британија својим грађанима фактички забрањују да иду на север Косова, потез албанских официра тешко да је случајан.
Ако овоме додамо да су албанске снаге са такозваном војском Косова у два наврата већ имале војне вежбе, једну на Северу, другу у Метохији, плус недавно одржане здружене војне вежбе албанских формација у Македонији, то све уноси страх да би могао поново да се осети мирис барута. Поготово што се наставак преговора Београда и Приштине, који по правилу смирује тензије на терену, не назире.
Да ли су сви актуелни догађаји повезани неком невидљивом нити?
Љубан Каран, пензионисани официр КОС-а, нема дилему да су све ово не само координисане акције већ и да оне откривају можда и неки већи план Запада кад је у питању север Косова.
„Уверен сам да они овом блокадом преговора имају савим други план и да иду на војно решење ситуације на Косову и Метохији. Шетња официра НАТО-а, међу којима су били и припадници албанске војске, мени личи на оно што се у војној терминологији зове командантско извиђање. То је важна ствар ако се може урадити пре неке војне интервенције — да они који ће командовати у борби, да извиде правце и све што их чека уживо на терену“, мишљења је Каран.
Наш саговорник је уверен да је овај сценарио у завршној фази и сигуран је да нећемо дуго чекати да се реализује.
„То не мора бити сутра јер у тим војним релацијама месец или два не значе ништа. Ако дође до такве интервенције која се сада некако најављује испод жита, она ће ипак доћи изненада. Све ово личи и на један вид вагања већег интереса — да ли је боље само заплашити становништво да би се оно у некој пресудној фази покренуло, да не кажем натерало у бежанију, или ће морати и војно да делују да остваре тај циљ“, верује Каран.
Наш саговорник подсећа да се тако нешто десило у Хрватској када су Срби под обичном артиљеријском ватром доведени до егзодуса који никада неће бити исправљен.
По његовим речима, врло је битна чињеница да је у свему овоме озбиљно присутан и хрватски фактор, па наглашава да се чак и неке војне акције које су недавно одржане у Македонији зову слично као оне које су протерале српски народ из Хрватске, на пример „Блесак западног Балкана“, уместо војне операције хрватске војске „Блесак“.
И командант америчких ваздухопловних снага у Европи Тод Данијел Волтерс недавно је пред Сенатом САД поручио да су амерички војници потребни на Косову, уз објашњење да су војници потребни како би одговорили на „спољне малигне претње“.
А ко то „прети“?