Подсетивши да су комисије одржале конститутивне састанке у Бањалуци крајем марта — почетком априла, Захарова је оценила да је њихово формирање директно повезано са очигледним недостацима у раду Међународног суда за бившу Југославију и Међународног резидуалног механизма за кривичне судове.
„Управо су неефикасност, селективност и антисрпски ’набој‘ ових привремених структура међународног кривичног правосуђа, које већ више од две деценије представљају једну од главних препрека постизању одрживог помирења на Балкану, указале на потребу за потпунијим проучавањем и анализом трагичних догађаја из времена оружаног сукоба у БиХ“, рекла је Захарова на брифингу у четвртак.
Она је изразила наду да ће стручњаци из 12 земаља, који су укључени у комисије, успети да реконструишу целовиту слику злочина на међунационалним и међурелигијским основама у Сребреници и Сарајеву, јер су, како је истакла, многи од њих, под лажним изговорима, били изван домашаја Међународног суда и резидуалног механизма.
Поздрављајући одлуку обе комисије да не дају јавне коментаре о суштини задатака који су им додељени до израде коначног извештаја, Захарова је истакла да то говори о професионализму њених чланова.
„Очекујемо да ће резултати комисије бити свеобухватни и непристрасни, да ће расветлити један од најгорих сукоба на овим просторима и да ће, у крајњем исходу, помоћи надлежним властима да остваре истинску правду у име свих жртава ратних злочина у Босни и Херцеговини. Позивамо све релевантне ресоре и организације у Босни и Херцеговини да комисијама пруже неопходну помоћ у њиховом раду’, навела је портпаролка руског Министарства спољних послова.