Након што су шведске социјалне службе донеле одлуку да троје деце Руса Дениса Лисова сместе у хранитељску породицу муслимана, отац је са својим ћеркама побегао из Шведске, а цео догађај наликовао је напетом трилеру.
Денис Лисов је дошао у Шведску пре седам година. Његова супруга се 2017. године разболела, па су социјалне службе одлучиле да му одузму децу на основу тога што није имао пуну запосленост и није могао да се брине о њима. Одлучили су да децу сместе у муслиманску породицу. Лисова породица је формално задржала старатељство над децом, али је имала право да их виђа шест сати недељно, преноси шведска новинска кућа „Самхалснит“.
Trwa spotkanie @OrdoIuris, Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i mec. Babkena Khanzadyan z Denisem Lisovem i jego córeczkami. Za chwilę przystąpią do podpisywania wniosku o azyl w Polsce. Rodzina jest szczęśliwa i wypoczęta po pierwszej nocy spędzonej w spokoju. pic.twitter.com/GkYUfeI0F2
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) 04. април 2019.
Адвокат који заступа Лисове тврди да им није им дата никаква прилика да бране своја права и да девојчице нису хтеле да остану у хранитељској пордици.
Након што су његове кћери провеле више од годину дана у муслиманској породици, око 300 километара од њиховог правог оца, Денис је одлучио да ствар узме у своје руке.
Узео је ћерке и одлучио да се врати у Русију. Међутим, заустављен је на аеродрому у Варшави, пошто су шведске власти пријавиле нестанак његових ћерки. Лисов је због тога поднео захтев за азил у Пољској.
У међувремену, пољски суд пресудио је да је шведска социјална служба прекршила конвенцију ЕУ која забрањује смештај деце у културно окружење које није традиционално и конвенционално.
Суд је такође закључио да Лисовљева права очинства нису укинута, због чега су деца могла и да остану код оца.
Dzis o godz. 12 w Sądzie Rej. dla https://t.co/jEWexW7egh. Warszawy rozpocznie się posiedzenie, na którym Sąd zdecyduje czy trzy Rosjanki, które uciekły wraz z ojcem przed urzędnikami ze Szwecji będą mogły pozostać w Polsce. Dzieci spędziły noc z ojcem wskutek postawy @OrdoIuris pic.twitter.com/hL7eBD3RC8
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) 03. април 2019.
„Деца имају веома јаку везу са оцем, а када сам разговарао са њима, рекли су ми да желе да остану са својим оцем и да га воле и да не желе да се одвоје од њега“, рекао је судија Јанета Селига Кацзмарек.
Према Лисову, најмлађе девојчице ништа нису разумеле, али најстарија је имала проблема да се прилагоди окружењу муслиманске породице.
И хранитељ из муслиманске породице којој су деца била поверена, појавио се на суду. Како је рекао, шведска социјална служба је финансирала његов одлазак на суд.
Polska jest pięknym krajem. Polaka rozkwita w moich oczach, bo dzięki niej wreszcie możemy być z tatą- powiedziała tuż po wyroku sądu Sofia Lisova, najstarsza córka Denisa Lisova.
— Artur Stelmasiak (@ArturStelmasiak) 03. април 2019.
Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w sprawę i także dla pani sędzi Żanety Seliga-Kaczmarek. pic.twitter.com/iSRcY2bTDK
Медији наводе и да је представник шведских социјалних служби дошао да три девојчице врати у Шведску, али га је полиција зауставила.
„Три руске девојке су незаконито одузете оцу“, рекао је адвокат Јерзи Квасниевски.
„Пољска је предивна земља. Она је порасла у мојим очима, јер овде коначно може бити с татом“, рекла је Софија Лисова, најстарија Денисова кћи након пресуде суда.