Према његовим речима, одлука суда представља неуспех покушаја преименовања УПЦ, „који не узима у обзир ни уставне норме, ни мишљења парохијана, ни положај саме цркве“.
„Сада је питање присилног преименовања Украјинске православне цркве, на задовољство Петра Порошенка и његовог окружења, скинуто са дневног реда. Желим да верујем да је то коначно“, нагласио је он на својој страници на Фејсбуку.
Посланик је навео да се ради о усвајању у парламенту нацрта закона о изменама и допунама Закона о слободи савести и верских организација. Он је објаснио да, супротно захтевима прописа, документ је стављен на поновно гласање, покушавајући да се постигне „унапред планирани резултат“.
Крајем прошле године у Украјини је ступио на снагу закон у складу са којим су верске организације, чији је водећи центар у Русији, обавезне да у свом називу наводе своју припадност. То се, пре свега, односи на канонску УПЦ. Да би се променио назив и унео у повељу, закон даје четири месеца. УПЦ је изјавила да неће мењати назив и да у поступцима власти виде знакове окупирања.
У децембру је на „ујединитељском сабору“ у Кијеву створена нова „аутокефална црква“ за чијег је поглавара изабран „митрополит“ Епифаниј Думенко, а почетком јануара је цариградски патријарх Вартоломеј издао овој структури томос о аутокефалности. Украјинска православна црква назвала је овај процес нелегитимним и одбила да учествује у њему.