„Циљ нам је да, поред полупроизвода, имамо и готов производ, што би ангажовало још већи број грађана и, индиректно, привредна друштва, а то би се сигурно одразило на живот људи не само овог краја, већ и целе Србије“, каже Петровић и додаје да локална заједница очекује почетак експлоатација јадарита у наредне две, три године.
„Пројекат ’Јадар‘, који подразумева експлоатацију новог минерала јадарита превазилази оквире овог дела Србије“, тврди Петровић, уверен да ће тај „пројекат века“ дугорочно посматрано бити снажан замајац и развоја Србије и учествовати у расту БДП на нивоу целе земље.
Градоначелник Лознице подсећа да је и председник Републике у Давосу говорио о значају овог пројекта.
„Уз експлоатацију минерала, очекујемо и производњу литијумских батерија. Видећемо да ли ће се ићи на то да у Лозницу или у овај део Србије дођу инвеститори из аутомобилског сектора, који би производили аутомобиле и машне, које би имале погон на литијумске батерије“, објашњава он.
У сливу Јадра на обронцима Цера, како је прецизирао, налази се једно од три највећа налазишта Јадарита у свету, уз она у Чилеу и Аргентини.
Међународна рударско-металска групација Рио Тинто до сада је уложила више од 130 милиона долара у развој пројекта „Јадар“, а, уколико инвестиција буде одобрена, планирана изградња могла би да почне 2021. године.
Резерве јадарита у налазишту код Лознице процењене су на 136 милиона тона.
Досадашња истраживања компаније Рио Тинто потврдила су да лознички крај може да покрије 10 одсто светских потреба за литијумом који је садржан у новом минералу „јадариту“.
Пројекат „Јадар“ подразумева и отварање рудника тог ретког минерала. Одлука о томе биће донета 2020. Надлежни упоредо се тим пројектом развијају и технологије за фабрику за његову прераду.
Јадарит је откривен тек 2004. године, у оквиру теренских радова, а 2007. признат је као нови минерал.
Састав тог криптонита открио је минеролог Крис Стенли, који је са стручњацима из Канаде проучавао материјал који је стигао у Лондон из лозничког рудника.
„Када сам видео минерал замало сам пао са столице“, изјавио је тада Стенли.
Тај, иначе најлакши, метал на планети има широку лепезу примене у изради производа, од којих се издвајају батерије за хибридна и возила на електрични погон.
Литијум се користи у производњи батерија које напајају возила, рачунаре, мобилне телефоне и индустријске системе, као и легура за авио индустрију.
Тај минерал има широку примену и у ракетној индустрији.
„Рио Тинто“ планира да коначну инвестициону одлуку о почетку градње рудника и постројења за прераду донесе 2020. Ако се пројекат настави, градња може почети исте године, а прва производња, заснована на новој технологији обраде јадарита коју компанија развија, започела би 2023. године, наводи Рио Тинто.