Ако се одлука о којој се све гласније спекулише заиста и реализује, биће то први пут да Вашингтон званично војску неке суверене државе назива терористичком групом.
Западне агенције подсећају да је ’бучни јастреб‘, државни секретар САД Мајк Помпео, када је у питању однос према Ирану заговарао промену америчке политике, то јест тврђи став који је администрација председника Доналда Трампа и заузела према Техерану.
Павић каже да је ова најава природан след догађаја када је реч о америчкој политици према Ирану у последњих 20 година. Свима је јасно да Америку не занима истина, све је део геополитичке игре против Ирана, истиче наш саговорник:
„Ово је ново оруђе које ће се користити против Ирана. Сада је Америка чврсто решена да сузбије ту земљу као главног стратешког противника на Блиском истоку и као главног противника Израела и Саудијске Арабије на том подручју. Наравно, и као све важнијег савезника Русије и Кине на Блиском истоку. Све се то може сажети у најављену одлуку да се званична војска третира као терористичка организација. То је у ствари део финансијског, пропагандног и хибридног рата Америке против Ирана“.
Он објашњава да узнемирени Американци управо сада вуку овај потез због исхода рата у Сирији. Иранска револуционарна гарда ту игра кључну улогу, поготово што се сада донекле назире и послератни поредак, који ће бити јако негативан за САД, каже наш саговорник.
„Поготово у светлу најаве да ће Иран први пут да избије на Медитеран, тако што ће добити део комерцијалне луке у Латакији, што је више него црвени аларм и за Американце и за Израелце. Формирање тог такозваног шиитског копненог моста, који треба да спаја Иран, преко Ирака и шиитских подручја, Сирије, све до Медитерана, ноћна је мора за Израел, за Американце, али и за Саудијце. Уз то, постоји и нови савез између Ирана, Катара и Турске, који такође угрожава њихове интересе“, каже Александар Павић.
Додаје да ће ова одлука, ако буде усвојена, бити коришћена за разне радикализације америчке политике према Ирану, јер су Американци, а поготово Израелци, спремни да ураде буквално све да се ситуација у Сирији не смири. „Не заборавите да америчка војска на терену све време даје подршку остацима ДАЕШ-а и огранка Ал Каиде да опстану на сиријском тлу, није им у интересу да се рат заврши“, истиче Павић.
„Ако се заврше и велике битке, у Сирији увек постоје жаришта која су преостала. Нема сумње да је Иран ту у много бољој позицији него пре овог рата, који, узгред речено, Техеран није започео, започели су га Американци, а Турци, Катар и Саудијска Арабија су ти који су хтели да распарчају Сирију. То им није успело до краја, али су је дестабилизовали. Иран јесте искористио прилику тако што је помогао Сирији да опстане, зато је добио упориште у њој и на Медитерану“, истиче саговорник Спутњика.
Проглашење Револуционарне гарде терористичком организацијом, ако одлука буде објављена, стићи ће уочи прве годишњице Трамповог повлачења САД из нуклеарног споразума с Ираном, потписаног 2015. године, и повратка санкција које су осакатиле иранску привреду.
У том случају из Исламске Републике Иран стићи ће реципрочна мера — ставиће америчку војску на листу терориста, одмах иза ДАЕШ-а, објавио је председавајући Комитета за националну безбедност иранског парламента Хешматолах Фалахатпишех.