Према Пристајковим речима, они сада могу да бораве на мору на бродовима НАТО-а, да стажирају и да се, како је рекао, са стеченим искуством враћају кућама.
После распада Совјетског Савеза, Украјина је имала прилично велику морнаричку флоту: према споразуму с Москвом, Кијев је добио 30 ратних бродова, једну подморницу и тридесетак бродова за пратњу. Међутим, експерти наводе да је данас украјинска војно-поморска инфраструктура у веома лошем стању, а да чак ни сарадња са Сједињеним Државама, које су јој предале своје старе, отписане бродове, не може драстично да промени ситуацију.
„У Украјини је дошло до изузетно тешке ситуације са снабдевањем морнарице бродовима, практично да нема таквих испорука, а оно што земље НАТО-а деле са њима је, у ствари, старудија. Украјинска Војно-поморска флота фактички нема где да обучава своје морнаре, а покушај обуке на бродовима земаља Северноатлантске алијансе током њихових посета украјинским лукама је заиста смешан. Никакво стажирање не може да замени вежбу која има за циљ повећање координације између свих посада борбених бродова, које Украјина нема“, наводи руски војни експерт Андреј Кошкин.
Према његовом мишљењу, циљ ове врсте сарадње је да се подржи тежња Украјине да се у будућности придружи Северноатлантском савезу. Али то су, како истиче, лажне наде.
„Такви предлози су, пре свега, политичке природе и усмерени на то да Украјина осети наводну бригу НАТО-а, али и да Украјинци поверују да ће добити оно на шта претендују — само то неће бити тако брзо. У суштини, Украјину ’држе на узици‘, и заправо јој неће дозволити ни да се прикључи Европској унији, нити НАТО-у“, сматра Кошкин.
Руски војни експерти наводе да Украјина тренутно има флоту „само на папиру“. Према неким изворима, украјинска морнарица броји шест хиљада официра, подофицира и морнара. Од већих бродова има једну фрегату, адмиралски брод „Хетман Сагаидашни“, стари совјетски „Кривак 3“, као и десетак мањих патролних и ракетних чамаца и бродића, пет миноловаца и два већа десантна брода, који су махом стари.
Генерално, војни стручњаци стање у украјинској ратној морнарици описују као „изузетно лоше“, чак и „катастрофално“.