Обраћајући се студентима организације Бургоњ Балкан експрес Факултета политичких наука у Паризу, Дачић је навео да је потребно комрпомисно решење које није наметнуто.
У разговору са њима у Министарству спољних послова Србије приметио је да неки од њих не располажу историјским чињеницама и да се ослањају на пропаганду која се води против Србије.
Пре него што су студенти постављали питања у вези са КиМ, односом Србије и Русије, али и томе да је Србија извршила "геноцид", Дачић им је рекао да је очување суверенитета и интегритета земље најважнији спољнополитички циљ, а поред тога и чланство у Европској унији, међутим, указао је да Србија на том путу има и поглавље 35 у којем се мери напредак у дијалогу са Приштином, што друге земље кандидати нису имале.
Подсетивши да је Косово 2008. године самопрогласило независност, Дачић је рекао да не може један део неке територије самостално да прогласи независност без државе од које жели да се отцепи.
"Ако се то легализује као принцип, свака земља је у опасности. Пратите Шпанију. Имате ситацију са Каталонијом која жели да иде истим путем као Косово. Неке земље су признале Косово, а у случају Шпаније се не допуштају ти једнострани акти, јер је Шпанија у ЕУ. Очигледно је да постоје дупли стандарди", рекао је он и додао да се Србија залаже да принципи буду универзални.
Указао је да Албанци имају своју државу — Албанију и упитао да ли на свету постоји неки народ који има две државе.
Упитао је ко верује да ће то бити две независне државе, приметио да је "нормално" да ће тежити уједињењу, те оценио да је реч о стварању велике Албаније, док се с друге стране, сви плаше неком идејом о великој Србији.
"Колико то Србија треба да буде мала да не би била велика, да не би њима била претња? Ако имају боље решење (за Косово) од оног које смо ми предлагали, хајде да видим, али да прихватимо једнострано решење — нећемо никад", рекао је Дачић.
Он је истакао да Србија инсиситра да се пронађе политичко решење за КИМ, јер је то важно за стабилност региона.
"Ми са Приштином желимо дијалог, али Приштина својим потезима врши опструкцију и не дорпиноси проналажењу решења. Ни после шест година није формирана Заједница српских општина", рекао је Дачић.
Навео је и да је 13 земаља повукло признање Косова и очекује да се тај тренд настави.
"Неке земље су признале Косово, али након једанаест година Косово није успело да заокружи своју независност, није ушло у УН, пет држава ЕУ га није признало…Биће мање од половине чланица УН које су признале Косово", оценио је Дачић и додао да су поједине земље које су признале једнострани акт то радиле под притиском неких западних и неких исламских земаља.
Говорећи о чланству у ЕУ, шеф српске дипломатије је навео да је Србија отворила 16, а затворила два поглавља, приметивши да динамика отварања поглавља не прати динамику реформи у Србији.
Напредак у дијалогу са Приштином се мери кроз поглавље 35, а дијалога нема, јер је, каже Дацицћ, Приштина увела таксе на производе из централне Србије, и без обзира што није крива, Србија, додаје, трпи последице.
"Ми имамо прекид дијалога због такси, још ће сад да нам кажу да Србија због тога не може да напредује у европским интеграцијама", рекао је он.
Навео је да ће, ипак, без обзира на то што европски пут наше земље није лак наставити са тим, јер је то у интересу грађана.
На питање једног од студената у вези са наводним геноцидом који је Србија починила, Дачих је био оштар и упитао ко је рекао да је Србија починила геноцид и поручио да је то неумесно питање, нарочито имајући у виду српске жртве у Првом и Другом светском рату.
"То је доказ колико сте индоктринирани и колико не размишљате рационално", рекао је Дачић и уптао да ли су Срби извршили геноцид против себе, с обзиром да их је у земљама у окружењу мање него што их је било
Како је рекао, за 20 година на КИМ је врацено 1,9 одсто Срба, "али то не можете да чујете нигде, можете само да чујете да су Срби извршили геноцид, да су ратни злочинци…"
На питање о границама после Другог светског рата, а у вези са Косовом, Дачић им је рекао да морају више да познају историјске чињенице, наводећи да је Косово после Другог светког рата покрајина у саставу Србије.
"До решења за тај проблем не може да се дође пристиском да Србија призна независност. То није релано. То је као када бисте терали Изреал да призна да Јерусалим није део Израела. На Косову се налази седиште наше цркве", указао је министар спољних послова.
Наставио је да Албанци "раде свој посао", да праве своју државу велику Албанију, али им је поручио да је не праве на рачун неког другог.
"Ако их (западне земље) већ толико волите сто им не дате визну либерализацију? Како сте тако цинични. Ево, ми се залажемо да дате Косову визну либерализацију. Ми ћемо да платимо аутобусе, није проблем…", рекао је Дачић.
Замолио је међународну заједницу "да не прави експерименте у региону" и да "прво себе вакцинише, а онда да ревакцинише регион".
На питање о евентуалном разграничењу, Дачић је рекао да није дошло до конретних разговора о комрпомису, али истиче да није тачно да то није у складу са европским принципима и као пример навео споразум Белгије и Холандије.
"Ако бисмо се ми око нечег договорили то би било и прихваљтиво", поручио је Дачић.