Тај велики инвестициони пројекат се реализује у три сибирска региона — Краснојарском крају, Републици Хакасији и Републици Тиви и усмерен је на социјално-економски развој тих региона, рекао је за Спутњик Никита Паљоха, шеф пи-ар службе корпорације развоја „Јенисејски Сибир“.
Према његовим речима, у оквиру тог пројекта ради 60 компанија, које су лидери у различитим гранама индустрије и које реализују 32 пројекта из области рударства и саобраћајне инфраструктуре.
„У оквиру тог плана биће реализовани различити пројекти, од веома великих до средњих“, додао је он.
Паљоха је прецизирао да ће на територији арктичке зоне Краснојарског краја, који је други по величини субјекат Руске Федерације, бити реализована три пројекта: Пајахијско нафтно налазиште, „Јужни кластер“ и „Западно-тајмирски индустријски кластер“.
„Први је експлоатација и развој нафтних налазишта на Пајахијским нафтним пољима, други је вађење високо ефикасног угља, антрацита, који је неопходан за металуршку производњу, а трећи је модернизација постојеће производње у граду Нориљску. Ти пројекти ће помоћи у развоју инфраструктуре тог региона и пре свега, отварању нових радних места, привлачењу инвестиција и развијању различитих сфера живота тих регија, које су прилично удаљене од центра, због чега је тешка ситуација са финансијама и послом. То се може променити захваљујући реализацији великих пројеката“, сматра Паљоха.
Оно што се буде производило на територији Краснојарског краја биће транспортовано преко Северног морског пута, главне арктичке поморске магистрале Русије и најкраћег воденог пута између Далеког истока и европског дела земље.
„Планирана је изградња неколико северних лука у близини града Дудинке (на полуострву Тајмиру), а преко тих лука ће се слати нафтни производи и угаљ у Европу и Азију“, објаснио је Паљоха на Арктичком форуму у Санкт Петербургу.
Планирано је да пројекти „Јенисејског Сибира“ буду покренути до 2027. године, након чега ће уследити фаза реализације пројеката.
„Инвеститори ових пројеката су разне велике компаније. Ако говоримо о та три пројекта која сам вам споменуо, онда ће на експлоатацији Пајахијског нафтног налазишта радити велика независна компанија ’Нефтегазхолдинг‘. Компанија ’Северна звезда‘ ће радити на пројекту ’Западно-тајмирски индустријски кластер‘, а ’Нориљски никл‘ ће модернизовати своју производњу“, закључио је Паљоха.