„То је у садашњим околностима Европе, европске политике и Срба уопште од пресудне важности за остваривање права Срба у Хрватској, поштовање онога што је садржај приступног уговора Хрватске са ЕУ, али од пресудне важности и за политику проширења за друге делове бивше Југославије, укључујући и Републику Србију“, сматра Пуповац.
Он додаје да би број од око 60.000 освојених гласова био „неопходан минимум“ за освајање „првог српског мандата“ у Европском парламенту.
„Највећи део гласова ће доћи из Хрватске, али такође очекујем да ће један део гласова доћи и од људи који су у избеглиштву или на привременом раду у Босни и Херцеговини, Србији или другим земљама, попут Аустрије и Немачке“, каже лидер СДСС-а.
СДСС као странка грађанске и леве орјентације рачуна на сарадњу са свим странкама сличне орјентације у Европском парламенту, али је истовремено отворена за сарадњу са свим странкама и групацијама које „раде на повећању равноправности чланица ЕУ, повећању равноправности грађана на простору ЕУ и смањењу напетости на континенту“.
Др Дејан Јовић, професор на факултетима политичких наука у Београду и Загребу и бивши саветник бившег хрватског председника Ива Јосиповића, одлуком Председништва СДСС кандидат је на листи за Европски парламент и биће други на листи, открива Пуповац.
Саговорник Спутњика објашњава да нема аутоматизма за улазак посланика у Европски парламент по редоследу са листе.
„Странка одлучује. Пре свега одлучује број гласова који ће неко освојити, а са друге стране странка одлучује ко ће на крају отићи у Европски парламент. Другим речима, ако ја освојим највећи број гласова, а страначки интерес буде другачији, то значи да може отићи и неко други“, закључио је Пуповац.