„Учинили смо практично све што је могуће да бисмо одвратили Европљане, пре свега Немачку, од изградње ’Северног тока 2‘, али до данас у томе нисмо успели“, рекао је он на расправи у Сенату САД.
Прошле седмице шеф немачке дипломатије Хајко Мас је изјавио да Берлин неће мењати став о пројекту гасовода.
Руски председник Владимир Путин објаснио је 9. априла због чега САД не могу да зауставе „Северни ток 2“. Према његовим речима, гасовод је користан Европи. Руски лидер је навео да је с Европском унијом тешко радити пошто се практично све одлуке доносе консензусом земаља-чланица.
Реализацијом пројекта бави се компанија „Норд стрим 2“ АД. Половину средстава инвестира „Гаспром“, а остатак ће обезбедити европски партнери.
За изградњу гасовода залаже се Немачка, наглашавајући да је пројекат комерцијални. Министар економије Немачке Петер Алтмајер је рекао да ће „Северни ток 2“ допринети стабилизацији испорука гаса Европи. Пројекат подржава и Аустрија, која је нагласила да планови САД да уведу санкције против компанија које учествују у пројекту „наводе на питања из угла међународног права“. Шеф аустријског концерна ОМВ Рајнер Зеле је рекао да је Москва одавно препоручила себе као поузданог испоручиоца енергетских ресурса.
Пројекат подржава Норвешка, чијој влади припада 30 одсто акција компаније „Квернер“, једног од извођача радова.