Парламентарна скупштина Савета Европе је већином гласова усвојила резолуцију у којој је први пут од почетка кризе позвала Русију да формира своју делегацију, као и да уплати допринос у буџет Савета Европе.
„У тим позивима заправо нема ничег новог. Ипак, у целини је резолуција корак у исправном правцу, јер признаје једнакост уставних органа Савета (Комитет министара и Парламентарна скупштина) и неопходност стварања механизама за усаглашавање могућих одлука о ограничењу права држава-чланица само преко заједничких процедура“, навео је Косачов.
Према његовим речима, тиме је индиректно признато да су „претходне одлуке о ограничавању овлашћења руске делегације Парламентарне скупштине Савета Европе изашла из оквира надлежности и створиле проблеме за Савет Европе у целини“, додао је Косачов.
„На тај начин, логику те резолуције можемо само поздравити. Засад је то, међутим, само препорука, односно у најбољем случају више политичка него правна одлука“, навео је Косачов.
Он је истакао да је за придавање тој логици непроменљивог правног карактера потребно изменити Повељу Савета Европе и регулативу Парламентарне скупштине Савета Европе.