Асанж је на телевизији РТ водио ауторску емисију. Симоњанова је рекла да се упознала са Асанжом пре осам година, док је он „живео у кући свог пријатеља у селу код Лондона, са наногицом“.
Я познакомилась с Ассанжем лет восемь назад. Он тогда жил в домике своего приятеля в кукольной деревеньке под Лондоном, с браслетом на ноге.
— Маргарита Симоньян (@M_Simonyan) April 11, 2019
Продолжение тутhttps://t.co/FlFDvArqMu
„Асанж није пристајао да прича ни о чему осим о времену у било којој просторији у којој постоје зидови. Тада ми се чинило да претерује. Многима се тада тако чинило. Али он је инсистирао и ми смо, оставивши своје телефоне код куће, шетали кроз шуму — тако уредну, да се чинило да би прислушкивачи могли бити и тамо“, написала је Симоњанова на свом налогу на Твитеру.
Она је истакла да је Асанж говорио „како функционише свет — прецизније, како функционише светско лицемерје“.
„Много пре него што смо почели да нешто сумњамо, објаснио је да ’Гугл‘ и други ’твитери‘ на овом свету постоје да би а) све пратили, б) да управљају расположењем масе. Да је велики брат из најстрашнијих дистопија већ дошао, да је сваки дан поред нас, у нашем џепу, а ми се радујемо јер нам је живот учинио тако згодним и занимљивим“, додала је она.
Симоњанова је саопштила да су се договорили да Асанж води ауторску емисију на РТ-у и он је успео да уради неколико сјајних епизода. Према њеним речима, РТ ће их у четвртак репризирати.
„Схвативши да ће се наћи светско лицемерје зашто да га ухвате или га чак убију, Асанж је нашао уточиште у еквадорској амбасади. Требало је, наравно, у нашој. Сада би живео као Сноуден — ишао би у Сочи, слободно разговарао с ким жели. Али он се није консултовао. А било је немогуће да га извучемо из еквадорске амбасаде — они би га одмах узели. Као што су то учинили данас“, додала је она.
Симоњанова је истакла да је Асанж провео скоро седам година у амбасади Еквадора: без сунца, шетњи и нормалне комуникације, а у последње време и без интернета и посетилаца.
Главна уредница је рекла да га је питала зашто је жртвовао свој живот, а он је одговорио да мрзи лажи и мрзи када га лажу.
„Шта га сада чека? Деценије у затворима? Смртна казна у једној од држава светског светионика демократије? Био је спреман на све. Данас је светско лицемерје победило“, закључила је она.
Лондонска полиција је по налогу, који је издао Вестминстерски магистратски суд 29. јуна 2012. године због тога што се није појавио на суду, у амбасади Еквадора ухапсила оснивача сајта „Викиликс“ Џулијана Асанжа.
Асанж је 2012. године нашао уточиште у амбасади Еквадора у Лондону, након што је британски суд наложио да буде испоручен Шведској, где је био оптужен за сексуални напад. Та оптужница је у међувремену одбачена, али он и даље страхује да би, ако напусти амбасаду, могао бити ухапшен и евентуално испоручен Сједињеним Америчким Државама, где је тражен због објављивања тајних дипломатских депеша.