Асанж, који је у Шведској 2012. године оптужен за сексуално узнемиравање и силовање, од јуна те године се крио у Амбасади Еквадора у Лондону, страхујући од изручивања тој скандинавској земљи.
Асанж је 11. априла ове године ухапшен на основу налога који је издат 2012. године због непојављивања пред судом, као и на основу захтева шведских и америчких власти. Суд је истог дана прогласио Асанжа кривим за нарушавање услова пуштања на слободу уз кауцију. Британија је затражила од САД да јој до 12. јуна доставе све неопходне документе за Асанжово изручивање.
„Британски листови су се заиста шаренили од материјала посвећених јучерашњем хапшењу Асанжа. У неким текстовима оснивач ’Викиликса‘ назван је чак и ’марионетом Кремља‘. Нису нас зачудиле такве изјаве. Британска штампа иначе задивљујуће редовно покушава да нађе чувени ’руски траг‘ свуда где је могуће. Сличне инсинуације у вези са Асанжовим случајем су постојале и раније, када су Русији, на пример, приписивали планове о избављењу Аустралијанца из Велике Британије. Истина, прича је утихнула“, рекао је портпарол Амбасаде Русије.
Он је навео да експлоатисање тезе о „руској умешаности“ представља један од инструмената британских медија за манипулисање јавним мњењем по налогу „конзервативног естаблишмента блиско повезаног са специјалним службама“.
Како је раније навело Министарство правде САД, Џулијан Асанж је оптужен за заверу чији је циљ извођење компјутерског напада. Налог за хапшење и изручење Асанжа је Британији упућен прошлог децембра. Асанжу прети максимална казна до пет година затвора.
Присталице оснивача „Викиликса“ тврде да САД против Асанжа могу да подигну и нове оптужнице, међу којима су и оптужбе за шпијунажу. Неки сматрају да Асанжу у САД прети смртна казна, мада за то нема потврда од званичника.