„Имамо питања због чега се размешта систем ТХААД и у чему се састоји модернизација објеката у Румунији“, рекао је Грушко.
Према његовим речима, Москва је на свим политичким нивоима досад говорила о томе да је размештање противракета на објектима у Румунији намењено искључиво парирању ракетним претњама изван евроатлантског региона и да „те ракете по својим карактеристикама нису способне да пресрећу стратешка средства која постоје у наоружању Руске Федерације“.
„Намеће се питање о томе какви ће радови бити извођени на објектима у Румунији, јер је добро познато да Сједињене Америчке Државе данас раде на усавршавању пресретања ракета, а многи више ни не крију то да амерички ПРО, укључујући европски сегмент интегрисан у НАТО, мора да стекне способност пресретања ракетних средстава руског наоружања“, нагласио је дипломата.
Друго питање у вези с тим, како је навео Грушко, јесте колико ће дуго систем ТХААД бити у Румунији и какве ће функције он реално испуњавати.
Раније је европска команда САД у Европи саопштила да ће, на захтев НАТО-а, овог лета у Румунији поставити систем ТХААД током техничких радова и модернизације постојећег комплекса ПРО „Егис ашор“.
Говорећи о растућој активности НАТО-а у Црном мору Грушко је истакао да она подрива међународну стабилност и да ће Москва реаговати на „адекватан начин“.
„Недвосмислено је негативно то што активност у црноморском региону не доприноси безбедности, већ само подрива регионалну стабилност. Разуме се, ми ћемо предузети све неопходне мере за неутрализацију опасности повезаних с повећаном активношћу НАТО-а у том региону. Пажљиво пратимо како ће се развијати планови Алијансе у вези с јачањем присуства у том региону и реаговаћемо на одговарајући начин на то“, рекао је Грушко на маргинама заседања Савета за спољну и одбрамбену политику Русије.
Он је додао да је Москва дубоко уверена да се безбедност у Црноморском региону мора штитити пре свега сарадњом црноморских земаља.
„То је Организација за црноморску економску сарадњу, у војној сфери то је документ о мерама поверења у Црном мору. Надамо се да ће бити обновљена делатност групе ’Блек си форс‘ (Црноморска војно-морнаричка групација за оперативну сарадњу), која је створена са циљем сарадње флота свих црноморских држава“, истакао је Грушко.