Тај лист подсећа да је 2013. године објавио серију текстова о Боснићевим хутбама (врсти исламске проповеди).
„Ко је нас зауставио 1995. да не узмемо Бањалуку и Приједор и да не извршимо обећања која смо народу давали — да ћемо доћи на Дрину, да ћемо клањати на мосту Мехмед-паше? Да ћемо онда кренути према Санџаку? То је све наше“, поручивао је Боснић у једном видео-снимку објављеном на Јутјубу.
„Независне“ подсећају да је Боснића „прославила“ реченица да „циљају“ на узимање харача од Хрвата и Срба у БиХ, односно десет одсто имовине, по узору на Османско царство.
У акцији „Дамаск“, Боснић је, заједно с још 15 селефија, ухапшен 3. септембра 2014. године, а након три месеца они су пуштени на слободу. Медутим, убрзо потом Боснић је поново ухапшен, а затим враћен у притвор.
Како је потврђено „Независним“, Боснић је, бар засад, одустао од покушаја да изађе на привремену слободу из Казнено-поправног завода Зеница, где издржава казну, али не и да покуша да заштити права која му, како верује, припадају.
„Овај предмет ће врло брзо доживети епилог на Европском суду за људска права, јер очигледно правосуђе БиХ није дорасло проблему тумачења људских права. Већ се припрема апликација за Стразбур и мислим да ћемо се тамо наћи“, рекао је бањалучком листу Боснићев адвокат Адил Лозо.
Он је казао да су прошле године испуњени услови да се поднесе захтев за условни отпуст Боснића, али се нису обратили суду с обзиром на то да „није реално очекивати да би се тако нешто остварило“.
Како је „Независним“ потврђено у Суду БиХ, Боснић је покушао да се домогне слободе још 2017. године.
„Дана 20. септембра 2017. године Суду БиХ достављена је молба затвореника Хусеина Боснића којом тражи прекид издржавања казне затвора“, прецизирали су из Суда БиХ.
Међутим, тај суд, двадесетак дана касније, одбио је Боснићеву молбу као неосновану, али он ни тада није посустао.
„На то решење затвореник Боснић је изјавио жалбу која је решењем Суда БиХ од 23. октобра 2017. године одбијена као неоснована“, навели су из Суда БиХ.
Лист подсећа да је Апелационо веће Суда БиХ одбило средином 2016. године жалбе Тужилаштва БиХ и одбране, те потврдило пресуду којом је Боснић осуђен на седам година затвора због врбовања и подстицања на тероризам, те организовања терористичких група.
Потврђена му је првостепена пресуда, изречена крајем 2015, када је проглашен кривим да је 2013. и 2014. године држао говоре са циљем подстицања припадника селефијске заједнице да се прикључе организованој терористичкој групи „Исламској држави“.