„Државни секретар Мајк Помпео је разговарао са министром иностраних послова Бразила Ернестом Араужом. Стране су потврдиле тесно пријатељство између држава и обећале да ће наставити заједнички рад на супротстављању политичкој, економској и хуманитарној кризи у Венецуели, као и њеном утицају на венецуеланске суседе. Они су потврдили да спољне силе, укључујући Кубу, Русију и Кину, треба да престану да пружају подршку Николасу Мадуру“, наводи се у документу.
Помпео је раније у интервјуу за порториканску телевизију „Мега“ нагласио да Вашингтон као и пре не искључује војну интервенцију у Венецуели. Са друге стране, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је на 27. Скупштини Савета за спољну и одбрамбену политику рекао да Вашингтону није успео блицкриг у Венецуели, али да САД не одустају од намере да смене председника Николаса Мадура.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља признале су Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао марионетом Сједињених Америчких Држава. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.