Турске власти су најавиле да би могле да направе измене у техничким параметрима руских ПВО комплекса С-400, уколико САД докажу да постоји претња од њих. Наиме, цео овај проблем је настао након што су Американци упозорили Турке да су руски системи некомпатибилни са стандардима НАТО-а.
Међутим, турски министар одбране Хулуси Акар каже да ће С-400 највероватније бити размештен како би чувао стратешки важне градове у Турској и објекте у подручју Истанбула и Анкаре, док би, у исто време, авиони Ф-35 били пребачени у авио-базу у Малатји, те појаснио да се ти градови налазе далеко један од другог.
Он је такође указао и на то да уговор о куповини система С-400 и учешће Турске у програму конструисања авиона пете генерације Ф-35 нису узајамно повезани. Као пример је навео да се у Сирији налазе комплекси С-400, док су у суседном Израелу авиони Ф-35, те да Вашингтону тим поводом ниједном приликом није изразио никакву бојазан.
„Ако америчка страна докаже постојање претње, променићемо параметре система С-400“, рекао је Акар, али и оценио да све претње од стране Америке по питању куповине руских система неће проћи, те да је језик ултиматума са Турском недопустив.
Војни стручњак и пуковник у пензији Александар Жилин за Спутњик каже да је теоретски могуће мењати техничке параметре. Међутим, поставља се питање какав је смисао тога. Ствар је у томе, указује, што је С-400 предмет трговине између Турске и Америке, а све приче да овај руски систем не одговара стандардима НАТО-а су бесмислене.
„О каквим стандардима компатибилности уопште може бити речи када се ради о одбрамбеном ракетном комплексу? Његова намена није да учествује у операцијама НАТО-а или у интервенцијама против других земаља“, истиче.
Жилин такође каже и да уколико неко и тражи да се одређени параметри на војним системима промене, то би требало договарати пре потписивања уговора о купопродаји. „Упркос томе, свакако мислим да ће Русија пристати на ово, јер ће реализацијом овог уговора свакако зарадити новац, али и успоставити дугорочну сарадњу са Турском у оквиру војно-техничког сектора“, додаје.
Са друге стране, када је реч о односима Турске и Америке, војни стручњак Јуриј Зверев за Спутњик каже да је Турска, стратешки гледано, изузетно важна чланица Алијансе, те да је мало вероватно да ће било шта угрозити односе између Анкаре и Вашингтона.
„Турска игра изузетно важну улогу у НАТО-у и улази у топ 20 економија света. Сасвим је јасно да прекид односа између Турске и Америке није у интересу Вашингтона, тим пре што Анкара увек има алтернативу. Сетите се, било је прича да Америка може да стопира продају авиона Ф-35 Турској, али Турска увек може сличне авионе да купи и од Русије — то су Су-57 или пак авиони 4++ генерације попут Су-35, који нимало не заостају за америчким летелицама пете генерације“, тврди.
Зверев каже и да је сада неопходно да прође одређено време, како би дошло до деескалације тензија које су нарасле у односима Турске и Америке.
„Трамп је непредвидива личност, данас говори једно, а сутра друго. Каткад су његове изјаве и контрадикторне. Међутим, када је реч о томе да ли ће Америка дозволити Турској да купи С-400 или не, треба се сетити да је Турска у више наврата недвосмислено изјављивала да је то њено суверено право да уради, те да јој никаква дозвола није ни потребна“, закључује.