„Пажљиво пратимо оно што се догађа у Парламентарној скупштини Савета Европе и видимо реалне позитивне помаке и разумевање да је неопходно разрешити кризу“, рекла је Матвијенкова новинарима.
Према њеним речима, то потврђују билатерални контакти и јавно исказан став Савета Европе. Русија, додала је Матвијенкова, веома цени ефикасно председавање Финске у Савету Европе и напоре њених представника да реше кризу.
Она је додала да Русија очекује позитивне помаке у вези с тим питањем на седници Савета министара Савета Европе која ће бити одржана у мају у Хелсинкију, где ће бити разматран статус руске делегације у организацији.
„На основу намера које исказују разне стране видимо да постоји жеља да се донесу одлуке које би онемогућиле да се било коме одузима право гласа и на основу којих би пријаве за сесије могле да се подносе не само у јануару, него и у јуну“, рекла је руска политичарка.
Председница Парламентарне скупштине Савета Европе Лилијан Мори Паскје је рекла да је сусрет с Матвијенковом био веома добар.
„То је био добар разговор. Разговарале смо о Парламентарној скупштини, конференцији о борби против међународног тероризма у Санкт Петербургу, о свему смо разговарале“, рекла је Лилијан Мори Паскје новинарима.
Руској делегацији су у Парламентарној скупштини Савета Европе у априлу 2014. године одузети право гласа и низ значајних овлашћења због догађаја у Украјини и уједињења Крима с Русијом. Наредне године организација је у два наврата разматрала питање о обнављању овлашћења руске делегације, али су уместо тога санкције биле додатно појачане. Руска делегација је одбила да ради у таквим условима, тако да од 2016. године Москва не шаље захтеве за акредитовање својих представника у Парламентарној скупштини Савета Европе.
Организација је на априлској сесији већином гласова усвојила резолуцију у којој се први пут од почетка кризе Русија позива да формира своју делегацију, као и да плати допринос за буџет Савета Европе.