Све демократе и неколико републиканаца у оба дома Конгреса подржали су Резолуцију о ратним силама због погоршања хуманитарне кризе у Јемену, док су неки за предлог закона гласали јер у њему виде начин да се Саудијска Арабија казни за убиство новинара Џамала Хашогија.
„Та резолуција је непотребан и опасан покушај да се ослабе моја уставна овлашћења, чиме се угрожавају животи америчких грађана и храбрих чланова службе како данас, тако и у будућности“, објаснио је Трамп своју одлуку.
То је други Трампов вето откако је ступио на дужност, а био је очекиван, навео је АП и додао да Конгресу недостају гласови да га обори.
Адамовић подсећа да је Трамп од самог почетка председничког мандата ставио до знања да му је на Блиском истоку, поред Израела, најважнији партнер Саудијска Арабија, односно Мухамед бин Салман, који као престолонаследник заправо управља земљом.
А један од Трампових првих и најважнијих спољнополитичких успеха била је посета Саудијској Арабији и споразуми које је том приликом потписао. Вредност продаје америчког оружја и војних услуга Ријаду биће 110 милијарди долара, а у наредних 10 година Саудијска Арабија могла би да купи оружје вредно 350 милијарди долара, саопштено је том приликом.
Кад је у питању Јемен, јасно је да је на сцени нешто што се зове реал-политика, а ми често на то заборављамо кад у међународне односе уносимо категорије попут људских права или морала, тврди саговорник Спутњика.
„Нажалост, реал-политика је изузетно сурова дисциплина, поготово кад су у питању велике силе које су, кад су у питању њихови интереси, изузетно егоистичне и није ништа чудно и сасвим је очекивано да је Доналд Трамп тим ветом практично узео у заштиту Ријад. Интереси САД и Саудијске Арабије су, показало се у овом случају, изнад интереса Јемена“, каже Адамовић.
Конфликт у Јемену почео је 2014. године, када су престоницу Сану преузели шиитски побуњеници Хути, које подржава Иран. Коалиција предвођена Саудијском Арабијом је 2015. године почела борбу против Хута, а у ваздушним ударима коалиције на хиљаде цивила је изгубило живот.
Са друге стране, сви они који су у америчком Конгресу показали неку врсту душебрижништва кад је у питању однос према Јемену, ћутали су све ово време и није их много интересовала хуманитарна катастрофа, истиче Адамовић.
Међутим, пошто би се оно што се дешава у Јемену могло искористити против Трампа, поготово у тренутку кад је почела предизборна кампања за освајање другог мандата, онда није згорег искористити и проблем Јемена да би се задао још један ударац на спољнополитичком плану председнику Америке.
„У овом случају, одлука Доналда Трампа да стави вето на такву одлуку Конгреса је сасвим очекивана, јер он не жели да напусти своје савезнике из Ријада са једне стране, а са друге не жели да кварећи односе са Ријадом доведе у питање и положај Израела који је главни спољнополитички партнер Америке у овом делу света“, закључио је Адамовић.