Директор домаће Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге (РАТЕЛ) Владица Тинтор у изјави за Спутњик напомиње да је током посете заменика директора Руске федералне антимонополске службе Анатолија Голомолзина Београду 12. априла међу више тема о којима су разговарали први пут отворена и она о цени роминга између Русије и Србије.
Како објашњава Тинтор, РАТЕЛ у саопштењу то није помињао да то не би довело до превеликих очекивања и да се, извучено из контекста, не би закључило да се већ укида роминг између Србије и Русије, јер је та тема први пут покренута тек пре десет дана.
„Овај наш први иницијални разговор сигурно ће имати за резултат да се ураде неке анализе, да се разговара са другим институцијама да би се можда у неком тренутку нешто конкретизовало и фазно ишло ка снижењу цена роминга. Али то је један дуготрајан процес и ефекти тога сигурно не могу да се очекују у кратком периоду, поготово имајући у виду сва искуства и у региону и на нивоу Европе“, напомиње директор РАТЕЛ-а за Спутњик.
Објашњавајући компликованост договарања о цени роминга, Тинтор је указао на пример нашег региона, али и на онај у Европској унији, где је процес укидања роминга трајао скоро 10 година.
„Везано за наш регион, први споразум који се тицао снижавања цена роминга је потписан 2014. године, а коначно укидање роминга на нивоу нашег региона се очекује средином 2021. године. Значи, то је процес од скоро седам година“, указао је Тинтор.
Он каже да је иницијатива о започињању разговора о укидању роминга између Србије и Русије настала због тога што све већи број, поготово пословних људи, борави у једној и другој држави.
„Мислим да је то, пре свега, иницијатива у пословном сегменту, зато што Србија и Русија у том делу имају интензивну сарадњу и интересантно је да се у наредном периоду разговара и о томе. Наравно, Србија улаже у развој туризма и интересантно нам је да руски грађани дођу као туристи у Србију, а са снижењем цене роминга она би свакако за њих била још атрактивнија“, објашњава директор РАТЕЛ-а.
Потреба за снижавањем цена, или укидањем роминга постоји и због тога што наши грађани одлазе као туристи у Русију, али и у посету родбини, напомиње саговорник Спутњика и указује на процедуру која није једноставна.
„Цене роминга јесу релативно високе између Србије и Русије, али то је доста комплексан процес. По питању снижења цена и укидања роминга ми пратимо методологију коју је дефинисала Европска унија. С друге стране, Руска Федерација која разговара и има конкретне резултате са земљама из свог окружења, има нешто другачији поглед на тај процес снижења, односно укидања роминга, тако да то додатно компликује целу иницијативу“, истиче Тинтор.