Наиме, како сазнаје дневни лист „ДАН“, у кривичној пријави је наведено да су неки од припадника осумњичене мафијашке организације набављали кокаин који су крили у магацинима војног објекта Опатово, гдје је дрога препакивана и потом продавана на различитим локацијама у Тивту. Те криминалне активности, према сумњама истражитеља, почеле су још прошле године.
У пријави такође стоји да је за набавку дроге био задужене Тивћанин Радомир Осмајић, који је од неидентификованих особа набављао кокаин, а који је потом у паковањима од по 150 грама предавао подофициру Милошу Кулићу, чији је задатак био, како тврде из полиције и тужилаштва, да дрогу чува у магацинима војног објекта Опатово.
Како пише „ДАН“, након претреса магацина у Опатову је заиста пронађен кокаин, као и справе за препакивање дроге, док је осим у продавању мање количине кокаина подофицир Кулић учествовао и у покушају кријумчарења 56 килограма ове дроге у Турску. Исто тако, Кулићев колега, подофицир Душко Раденовић, такође је био члан криминалне групе, који је дан прије планираног испловљавања са студентима унио кокаин на „Јадран“, при чему је пакетиће са неколико килограма дроге оставио у бродској касети — ормарићу.
Осим припадника Војске Црне Горе, Кулића и Раденовића, као и Тивћанина Осмајића, за покушај шверца кокаина сумњиче се и Владимир Рачић, за кога „Вијести“ пишу да је био „близак сарадник нарко-боса из Пљеваља Дарка Шарића“, те да је хапшење прије неколико дана избјегао Дејан Ровчанин.
Међутим, чињеница да је Војска Црне Горе умијешана у скандал са шверцом дроге, да се ратни брод Морнарице државе-чланице НАТО-а користи за шверц кокаина из једне у другу чланицу НАТО-а (било да је у питању Турска или Грчка), признање да су војни магацини коришћени за чување дроге, те да су поједини припадници Војске очито били сарадници криминалних кланова, за већину аналитичара је ипак мало превише.
Један од лидера Демократског фронта (ДФ) Небојша Медојевић сматра да чињеница да је у овом случају „у све укључена и војска, која има међународне обавезе у оквиру НАТО-а, многе може да боли“.
„Оваква спрдња са НАТО-ом никад није виђена до сада. А вјероватно да је дојаву Војној обавјештајној служби дао НАТО, јер ДЕА већ од 2005. године Црну Гору третира као безбједносну пријетњу са аспекта шверца наркотика и финансирања тероризма“, саопштио је Медојевић и додао да „ако ДЕА буде тражила хапшење вођа (криминалног) клана, то ће се морати урадити“.
Елем, факат је да су криминалну групу у овом случају формирала лица чији идентитет тужилаштво још није успјело да утврди, али и да брука поводом читавог случаја, у којем су војни брод и складишта коришћени за шверц наркотика, за сада није произвела ничије оставке.
Ако је за утјеху, ово није први пут да се бродови чланица НАТО-а у Европи користе за шверц наркотика. Један од познатих случајева догодио се 2014. године, када је на школском броду Ратне морнарице Шпаније „Хуан Себастијан Елкано“ (Juan Sebastian Elcano) у Кадизу откривено 127 килограма кокаина и када су због шверца ухапшена три члана посаде тог једрењака. Такође, кокаин вриједан два милиона фунти откривен је 2010. године у британској луци Плимут на разарачу Краљевске морнарице ХМС „Манчестер“, због чега је једна чланица посаде разарача осуђена на седам и по година затвора.
Једна од иронија судбине је такође да је двије године раније 18 чланова британског разарача „Ливерпул“ било позитивно на кокаин. Разарач на коме су они служили претходно је коришћен у борби против кријумчара дроге на Карибима, у којима је „Ливерпул“ имао више заплена наркотика са других бродова вриједних више милиона фунти.