„То је, у суштини, закон о принудној украјинизацији, фактички тоталној. Његовим одредбама су предвиђена знатна ограничења, а у многим случајевима и директне забране коришћења руског језика, језика националних мањина у разним сферама јавног живота“, рекла је Захарова.
Она је скренула пажњу на то да је током усвајања нацрта закона усвојено више од две хиљаде амандмана, а „да су сама концепција и текст новог закона веома противречни и вишезначно су схваћени у украјинском друштву“.
„Дефинитивно, након званичног објављивања усвојеног документа биће дата одговарајућа процена, мада је већ сада јасно да многе одредбе закона, који је наметнула Порошенкова администрација која одлази, очигледно противрече читавом низу међународно-правних норми, као и Уставу Украјине. Овај закон је, поред осталог, у супротности с минским комплексом мера који је подржао Савет безбедности Уједињених нација. Подсетићу да је у минском комплексу мера наглашено право на језичко самоопредељивање“, навела је Захарова.
Према њеним речима, већ сада је јасно да је донета одлука која само продубљује раскол у украјинском друштву и која ће само удаљити перспективу за решавање кризе у Украјини.
Парламент Украјине је 25. априла усвојио Закон о функционисању украјинског језика као државног. Закон подразумева коришћење искључиво украјинског језика практично у свим сферама живота — он треба да постане обавезан за органе државне власти и локалне самоуправе, све школске установе, болнице и организације за услужну делатност. Административна одговорност за нарушавање закона одложена је за три године.