У интервјуу који је дао агенцији АП, Шарец је оценио да Европска унија убудуће мора брже и одлучније да доноси одлуке, као и да ћемо „сви пропасти ако она пропадне“.
У исто време он је истакао да Унији треба ново и ефикасније вођство, ако жели успешно да парира таласу популизма и све већем утицају Русије и Кине.
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић каже да тај интервју изазива пажњу, али отвара и низ питања, јер из анализе словеначког премијера није јасно оно што је и основно — ко је данашњи Хитлер?
„Коме се то ’све толерише‘ и ко је тај ко, према Шарецом мишљењу, ствара услове за нови глобални сукоб? То сигурно, према њему, не би требало да буде Немачка, јер је она стожер Западне Европе и западног света на овим просторима, у који је Словенија дубоко интегрисана као чланица ЕУ и НАТО-а. Помињање Русије и Кине у његовом излагању верујем да је само одраз глобалних дешавања и супротстављања у мултиполарном свету на релацији Америка-Русија-Кина“, уверен је наш саговорник.
У исто време Миливојевић није сигуран у којем смислу би Русија и Кина могле да буду земље којима се „нешто толерише“, јер није јасно шта би то требало да им се толерише.
„Оно што мени личи као мотив за овакву анализу словеначког званичника јесу сами односи у ЕУ. Дакле, у позадини је сукоб суверениста или популиста, то јест групације која се залаже за јаче националне државе, и Брисела, који би свима да диктира услове — од начина живота до функционисања у државно-правном смислу“, додаје он.
Наиме, Миливојевић подсећа да словеначки премијер припада левици којој не одговарају популистичке тенденције у ЕУ. Како каже, то је и разлог због чега је направио ову паралелу и то баш пред изборе у ЕУ, на којима се прогнозира добар пласман суверениста.
Наш саговорник у исто време напомиње да словеначки премијер заборавља на важан део у ЕУ који се не слаже са политиком Америке.
„Ако ишта прети миру и стабилности, онда је то политика силе, а она се примењује новим високотехнолошким средствима 21. века. Такође, и оним што директно задире у мир, а то је економија. Америка и њени партнери никада пре нису употребљавали санкције као метод као што то сада чине. Њих уводе и неки европски центри и било би лепо да словеначки премијер и то јасно дефинише“, наводи Миливојевић.
Наш саговорник подсећа да је све што се тренутно дешава у свету изазвано игнорисањем принципа који се заснивају на Повељи УН и стандардима који су управо и донети после искустава из Другог светског рата.