„Одлука премијерке донета је на основу информација о његовом понашању до којих је дошла истрага о околностима неовлашћеног одавања информација са састанка Савета за националну безбедност“, наводи се у саопштењу.
Вилијамсона ће заменити министар за међународни развој Пени Мордонт.
Истрага је покренута прошле недеље након што су новине објавиле да је Савет, који се састаје иза затворених врата, одлучио да дозволи компанији „Хуавеј“ да учествује у неким аспектима нове британске бежичне 5Г комуникационе мреже.
Влада Велике Британије инсистира на томе да таква одлука није донета, а Вилијамсон негира све оптужбе.
„Жао ми је што мислите да је за недавно цурење информација са састанка Савета за националну безбедност одговорно моје Министарство. Ја недвосмислено верујем да то није био случај“, написао је Вилијамсон у писму намењеном Терези Меј које је објавио на Твитеру.
— Gavin Williamson MP (@GavinWilliamson) May 1, 2019
Он је у поруци још једном нагласио да изричито негира да је лично умешан у било какво одавање информација са поменутог састанка и изразио уверење да ће то потврдити и званична истрага.
Вилијамсон се у Русији памти, пре свега, захваљујући његовим скандалозним изјавама. Након протеривања руских дипломата из Велике Британије, министар је дозволио себи да грубо говори о могућем одговору Москве на потезе Лондона.
„Ово је апсолутно окрутан и нечувен чин који је Русија организовала у Солсберију. Ми смо на њега одговорили. Искрено говорећи, Русија мора да се повуче и ућути“, рекао је тада Вилијамсон.
Москва је Вилијамсонове речи повезала са регресијом британске дипломатије. Коментаришући испад британског министара на рачун Русије, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је истакао да му можда недостаје образовања, а руски амбасадор у Великој Британији Александар Јаковенко оценио је Вилијамсонову изјаву као „пијачну“ и „просту“.