Путовање живота: Како су грчки фудбалери играли утакмицу у бомбардованом Београду

© ФотоНије било страха
Није било страха - Sputnik Србија
Пратите нас
Ветеран и један од најбољих играча клуба АЕК Харис Копицис, који је био у тиму када је тај грчки клуб допутовао током НАТО бомбардовања у Београд и одиграо пријатељску утакмицу са Партизаном, изјавио је за Спутњик да је та игра постала симболична порука о миру, упркос ономе што се тада догађало у земљи.

Како каже, иако је од тог догађаја, који се одиграо 7. априла 1999. године, прошло 20 година, грчки фудбалер не може да заборави тај дан, те је за Спутњик испричао шта је преживео за време тог путовања у Србију, о „путу живота“, о искуству које су тада стекли и љубави коју су спортисти пружили и осетили.

Ово превазилази границе спорта

„Био је то ратни период. Ратовало се у близини наше земље, у суседству, али ми смо ипак рат видели издалека. Неочекивано смо сазнали да се морамо појавити ’на бојишту‘. Разговарали смо о свему и дошли смо до закључка да је пред нама нешто веома важно, што превазилази границе спорта. АЕК заговара идеје и принципе које су много важније од самог спорта. Наша је дужност била да отпутујемо тамо, а то путовање је постало за нас путовање живота.“

© ФотоХарис Копицис
Харис Копицис - Sputnik Србија
Харис Копицис

Није било страха

„Мислим да се све догодило веома брзо, а чак и да је постојала неодлучност на почетку, сама идеја тог путовања је била веома важна, а то је идеја изражавања мира. Ми говоримо о миру, једном од највреднијих људских идеала. Када је дошло време да се одлучује, све је постало јасно, страх је нестао и ми смо кренули на путовање.“

Осмех, љубав и загрљаји

„Оно што смо видели било је шокантно — бомбардована подручја и порушене куће. Али такође смо видели и људе са снажним борбеним духом, а сав наш страх и сумње, ако их је и било, нестали су. Дочекали су нас раширених руку и са осмехом. Они су својом љубављу показали да се велике потешкоће, као што је рат, могу превазићи осмехом, љубављу и загрљајима. Без обзира колико смо љубави пружили, много смо више добили од тога путовања. Утакмица је била празник на коме је фудбал био на споредном месту. Игра је показала целом свету да се тим АЕК из Грчке, који представља идеју мира, упутио у само средиште рата. Осим тога, утакмица је била симболична, и у једном моменту је прекинута. Сви су почели да се фотографишу и грле. Мислим да су загрљаји и јединство били суштина нашег путовања.“

© ФотоГрчки фудбалски тим
Грчки фудбалски тим - Sputnik Србија
Грчки фудбалски тим

Један од најзначајнијих момената у мом животу

„Осећао сам се поносним, јер ми је АЕК омогућио да учествујем у таквом догађају и само захваљујући клубу, ми смо успели да то учинимо. До данас носим успомене са тог путовања. Често размишљам о томе у различитим тренуцима свог живота. Пут се урезао у моје сећање као један од најважнијих тренутака у мом животу, и то не само спортском. Захвалан сам АЕК-у на томе што сам тада отишао у Београд.“

Делегација мира

„Није питање да ли смо знали колико је то путовање опасно, него у томе што смо схватали колико је то било важно. Ми смо кренули као делегација мира. То је најважније, а не то да се могло догодити нешто лоше.

Човечанство би требало да избегава ратове. Наравно, ја бих опет учинио то исто, поновио бих путовање у Београд, у то нема сумње. Још једном истичем — ја сам само богатији захваљујући том искуству.

Главно је да не би више требало да се догађају такве ствари као што су ратови. Али ми видимо да се они настављају, а у тешком времену ја бих желео да представљам мир, спокој, љубав и солидарност“, закључује грчки фудбалер.

Све вести
0
Прво нова обавештењаПрво стара обавештења
loader
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала