Лавров је такође назвао неистинитим изјаве Сједињених Америчких Држава о улози Русије у ситуацији у Венецуели.
„Ако се наведе све оно што званични представници америчке администрације говоре о Венецуели, онда можете бескрајно постављати питања и на сва ова питања ће одговор по правилу бити, дипломатски речено, неистина“, нагласио је Лавров.
Коментаришући могућу војну интервенцију Вашингтона у Венецуели, Лавров је истакао да ће Русија формирати групу земаља за супротстављање тој замисли, а она се већ формира у Уједињеним нацијама.
„Став ће бити врло једноставан. Ми ћемо мобилисати групу држава које, попут нас, поштују Повељу Уједињених нација, да се супротставе таквим плановима. Таква група се формира у Уједињеним нацијама и надам се да ће добити озбиљну подршку у организацији“.
Лавров је додао да је током телефонског разговора са америчким државним секретаром позвао да се не враћа на Монроову доктрину, да је то непоштовање Венецуеле.
„Одговорио сам му, на основу нашег принципијелног става, да се ми никада не мешамо у туђе послове и позивамо и друге да учине то исто“, рекао је он новинарима.
Лавров је додао да је у разговору рекао да се Сједињене Америчке Државе, како је већ објављено у Вашингтону, уздрже од повратка на Монроову доктрину. Он је додао да сматра да такве изјаве у великој мери одражавају непоштовање према народу Венецуеле и, уопште, народу Латинске Америке.
Руски министар је додао да су се Русија и Сједињене Америчке Државе договориле да наставе контакте о Венецуели, иако су њихови ставови неспојиви.
„Договорили смо се да наставимо контакте, укључујући и о Венецуели, али ја не видим како је могуће ујединити ставове: с једне стране — наше засноване на Повељи Уједињених нација, на принципима и нормама међународног права, а са друге стране — став Сједињених Америчких Држава, које из Вашингтона постављају вршиоца дужности председника друге земље“, рекао је он новинарима у Ташкенту.
„Ставови су неспојиви, али ми смо спремни да разговарамо“, нагласио је министар.
Раније је амерички државни секретар Мајк Помпео изјавио да је Мадуро наводно намеравао да напусти земљу и побегне на Кубу, али су га представници Русије одвратили од тог корака. Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова је, коментаришући Помпеове речи, изјавила да Сједињене Америчке Државе покушавају да деморалишу војску Венецуеле, а сада користе и лажне вести као део информационог рата.
Телефонски разговор између руског министра и америчког државног секретара Помпеа одржан је у среду, а посебна пажња посвећена је ситуацију у Венецуели. Министарство спољних послова Русије касније је коментарисало да је Лавров указао Помпеу да је наставак агресивних корака према Венецуели препун најтежих последица.
У уторак 30. априла венецуелански опозициони лидер Хуан Гваидо, који се прогласио за председника земље, и његове присталице окупили су се у Каракасу на ауто-путу испред војне базе Карлота. Раније је Гваидо позвао народ Венецуеле и војску да изађу на улице како би окончали операцију „Слобода“ за свргавање легитимног председника државе Николаса Мадура.
Мадуро је изјавио да су команданти свих региона интегралне одбране и зона интегралне одбране објавили о својој потпуној верности народу, Уставу и домовини. Касније је Мадуро саопштио да је наредио да се покрене истрага о покушају преврата који је извршила опозиција. Према речима министра одбране Венецуеле Владимира Падрина, Оружане снаге земље у потпуности остају на страни „Устава и легитимних власти“. Покушај државног удара који је покренуо Гваидо, такође је осудио председник Врховног суда Венецуеле Мајкел Морено.