„Сматрамо да је израда Споразума о забрани нуклеарног оружја грешка. Та иницијатива не доприноси нуклеарном разоружавању, подрива Споразум о неширењу нуклеарног оружја и изазива пораст несугласица међу његовим потписницима“, навело је Министарство, преносећи саопштење руске делегације на седници Комитета за припрему конференције о Споразуму о неширењу нуклеарног оружја, која ће бити одржана 2020. године у Њујорку.
Руска делегација је навела да процес смањивања и ограничавања количине нуклеарног наоружања треба да буде постепен и да се заснива на принципу равноправне и недељиве безбедности, као и да не може да се остварује без контакта с реалним чињеницама и без стварања претпоставки које ће допринети поступном ослобађању света од нуклеарног оружја.
„Поред тога, дошло је време да се започне рад на томе да процес нуклеарног разоружавања постане вишестран. Руска Федерација не намерава никоме ништа да намеће. Сматрамо да је неопходно да у вези с овим питањем делујемо на основу консензуса, имајући у виду интересе свих учесника“, навела је руска делегација.
Истовремено је наглашено да даље нуклеарно разоружавање спречава и то што САД чувају нестратешко нуклеарно оружје у Европи, као и наставак праксе „заједничких нуклеарних мисија“ у оквиру НАТО-а, које подразумевају припрему војног персонала „ненуклеарних земаља“ за евентуалну примену америчког нуклеарног наоружања.
„Без решавања тих проблема на основу принципа равноправне и недељиве безбедности тешко да се може озбиљно говорити о даљим практичним корацима у области нуклеарног разоружавања. Истовремено, предстоји нам да на основу Споразума о неширењу нуклеарног оружја назначимо путеве за напредак у том правцу“, наведено је у саопштењу.
Москва, како је наведено, сматра да је преурањено говорити у овом тренутку о вишестраној верификацији нуклеарног разоружавања.