Гваидо је у интервјуу за амерички лист „Вашингтон пост“ изјавио да је рачунао да ће војска почети да прелази на страну опозиције, а председник Венецуеле поднети оставку, али то се није догодило.
„Можда зато што нам је потребно још војника и можда нам је потребно више званичника режима који су спремни да то подрже, да заштите устав“, објаснио је опозиционар.
На питање шта би урадио да га је амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон позвао са понудом за америчку интервенцију, Гваидо је рекао да би одговорио: „Поштовани пријатељу, амбасадоре Џоне Болтону, хвала вам за сву помоћ коју сте дали за исправну ствар овде. Хвала вам за опцију, проценићемо је и, вероватно, размотрити у парламенту како бисмо решили ову кризу. Ако је потребно, можда ћемо је одобрити“, истакао је Гваидо.
У уторак 30. априла опозиција Венецуеле покушала је да изврши преврат. Лидер опозиције Хуан Гваидо, који се прогласио за председника земље, и његове присталице окупиле у Каракасу на ауто-путу испред војне базе Карлота. Претходно је Гваидо позвао народ Венецуеле и војску да изађу на улице како би окончали Операцију Слобода за свргавање легитимног председника државе Николаса Мадура.
У овом покушају учествовали су и војници Венецуеле. Међутим, према изјави министра одбране земље и председника Националне конститутивне скупштине, многе од њих је обманула опозиција. Шеф државе и министар одбране објавили су о верности оружаних снага легитимним властима.
У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура. Председник Парламента Венецуеле Хуан Гваидо се 23. јануара прогласио за привременог шефа државе. Сједињене Америчке Државе и низ других земаља су признале Гваида и захтевају од председника Венецуеле Николаса Мадура, ког не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције. Мадуро је Гваида назвао „марионетом Сједињених Америчких Држава“. Лидера Венецуеле Николаса Мадура као легитимног председника подржавају Русија, Кина и низ других земаља.