Слика рањене девојчице која плаче и призори који показују сву силину сукоба између исламских џихадиста из Појаса Газе и Израела обишли су свет. Сукоб је почео у петак вече, када су џихадисти испалили око 200 ракета на Израел, а израелска војска на овај напад одговорила ваздушним ударима на десетине мета широм Појаса Газе. Тиме је и званично прекинуто једномесечно затишје у сукобима двају љутих непријатеља.
На Израел је испаљено већ више од 450 ракета, док је израелска војска у контраударима погодила 220 циљева екстремиста у Појасу Газе.
У међувремену, израелски премијер Бењамин Нетанијаху саопштио је да је дао наређење армији да настави интензивне нападе на палестинске милитанте, то јест исламске џихадисте, који не прекидају ракетне нападе. Нетанијаху је наредио и да се трупе распоређене на границама енклаве појачају додатном оклопном техником, артиљеријом и пешадијом. С друге стране, египатски и посредници УН, заслужни за постизање последњег примирја, раде на спречавању даље ескалације сукоба.
Објашњавајући зашто је баш у овом тренутку дошло до новог заоштравања на релацији Израела и Палестине, бивши амбасадор Србије у Египту Драган Бисенић каже за Спутњик да су два разлога за то.
„Први је укупна регионална ситуација и положај Газе као веома експлозивног ентитета на Блиском истоку, поред самог Израела, где се налази два милиона Палестинаца којима управљају снаге Хамаса, које су непријатељске како према Израелу тако и према Фатаху — организацији која сада легитимно представља палестинске интересе у свету“, објашњава Бисенић.
До најновије ескалације дошло је, сматра Бисенић, између осталог и због напора да се постигне споразум о прекиду ватре између Хамаса и Израела.
„У тренутку када је дошло до побољшања изгледа да се прекид ватре продужи, он је нарушен провокацијом и лансирањем ракете која је, по једним изворима, завршила у мору, а по израелским изворима била усмерена ка конкретним циљевима у Израелу. Ту провокацију, како сви тврде, учиниле су снаге Исламског џихада. То је оружана формација у Гази која је малобројна и мање утицајна од владајућег Хамаса. Они то, међутим, надокнађују својим радикализмом. Овде долазимо до другог разлога, а то су односи унутар палестинских снага у самој Гази, где Исламски џихад, који је недавно добио ново вођство, жели да наметне своје снажније партнерство Хамасу, и да радикалним акцијама присили тај покрет да укључи Исламски џихад у све акције, па и у мировне преговоре о прекиду ватре који се од марта воде са Израелом“, објашњава Бисенић.
У том смислу ова провокација, наставља наш саговорник, одговара Исламском џихаду зато што Израел сматра Хамас одговорним за све што се дешава у Гази, па самим тим и за ове провокације.
„Поред тога, мај је деликатан за сам Израел јер садржи неколико значајних датума. Тек су завршени избори и време је да се формира нова влада. Затим, обележава се Дан независности Израела, а ту је и међународна манифестација ’Евровизија‘, око које већ постоје неки спорови, тако да сваки инцидент мултипликује своје значење и снагу, а и оних који су укључени у тај инцидент“, наводи наш саговорник.
Бисенић верује да ће и у овом случају, као што се то дешавало и раније, Египат као посредник покушати да донесе смиривање ситуације.
„Египатске обавештајне структуре су још прекјуче позвале представнике Хамаса и представнике Исламског џихада на разговоре у Каиро и ти разговори још трају. Логично је претпоставити да ће та иницијатива Египта који сажима и ставове Фатаха и Израела, а сигурно и снага у Гази уродити плодом и вероватно ће доћи до смиривања тензија и поред агресивне реторике, тим пре што данас почиње велики исламски празник Рамазан“, убеђен је Бисенић.
Према његовом мишљењу, најаве исламских џихадиста да ће стићи и до „Евровизије“ засад су нереалне. Како наводи, тешко да су у овом тренутку они способни да толико прошире своје деловање и акције, мада признаје да су у прошлости имали акције које су далеко од Газе, као и да су због тога и проглашени терористима.
Портпарол Израелских снага одбране Јонатан Конрикус изјавио је новинарима да не зна да ли су у току преговори о прекиду ватре који су раније на дан-два омогућавали обнављање примирја. С обе стране има цивилних жртава, међу којима и жена и деце.