Параду су са трибина пратили и изасланик Министарства одбране Републике Србије у Русији пуковник Будимир Гајић и његов помоћник потпуковник Јовица Босанчић.
За Русе је то парада поноса, „празник са сузама у очима“ и најважнији празник у години. Свечаности се одржавају широм земље, а централна манифестација се одржава у Москви и она је највећа и највеличанственија. Због тога је сан већине Руса да на Дан победе буду на Црвеном тргу и својим очима виде сву снагу руске армије и грандиозност војне технике. Међутим, за већину њих је то недостижан сан, јер се на главни престонички трг може ући само уз позивницу и специјалну пропусницу.
На трибинама уз зидине Кремља по правилу седе ратни ветерани, удовице ветерана, представници власти, дипломате, војни званичници и војни атешеи и други гости. То је укупно пет хиљада места, док остали параду прате на улицама или гледају директан телевизијски пренос.
Традиционално, медији праве и спискове места у граду, са којих остали грађани могу параду најбоље да виде.
Многи гости престонице у ове дане наменски траже станове за изнајмљивање „са погледом", јер видети пролазак војне технике кроз московске улице посебан је доживљај.
Црвеним тргом су дефиловали „Терминатори", „Армате“, „Тајфуни“, „Корнете“, „Тријумфи“ и друго оружје и техника које су масовно у употреби у руској војсци.
По традицији, на челу колоне је био се легендарни тенк из Другог светског рата Т-34-85.
У парадном строју су били представљене и десантне јединице, пешадија, артиљерци и сви родови руске војске, академци, кадети и јунармејци, а посебну пажњу су привукле И жене-војници.
Војну параду је предводио генерал-пуковник Олег Саљуков.
Министар одбране Сергеј Шојгу је традиционално обишао парадне јединице и поздравио војнике, а Црвеним тргом се први пут провозао у новом кабриолету домаће производње „аурус".
Председник Руске Федерације Владимир Путин честитао је Дан победе, „дан поноса и туге“. У историји Русије, како је рекао, много је херојских подвига, али победа над нацизмом заузима посебно место.
Путин је нагласио да је Русија спремна да сарађује са свима који су спремни да се супротставе тероризму и неонацизму.
Минутом ћутања одржана је и почаст жртвама Другог светског рата.
На трибинама су са ордењем на грудима и црвеним каранфилима у рукама седели ратни ветерани. Они су свечаност пратили са сузама у очима, али и са поносом.
Међу гостима на паради је и амерички глумац Стивен Сигал са женом. Сигал тренутно обавља и функцију специјалног представника руског Министарства иностраних послова и често борави у Русији.
Од раног јутра Московљани једни другима честитају празник, а огроман број грађана је изашао на улице са портретима својих предака-учесника Другог светског рата и у ишчекивању шетње „Бесмртног пука“.
У московским парковима се одржавају концерти, изложбе и приказују се ратни филмови под отвореним небом.
Празнични дан ће вечерас традиционално бити завршен великим ватрометом над Москвом.