У литургијској проповједи у Горњем манастиру Острог, владика славонски Јован је казао да се сви сабрани око Светог Василија Острошког питају како је могуће људскоме бићу да постане Свети Василије, како је могуће рођеноме од жене да постане свети, око кога се данас окупљају десетине хиљада људи?
„Како је могуће да један човјек остави траг за собом који мијења небо и земљу, који мијења душе људске, не једну, не десетину, него десетине хиљада. Толико да душе хрле за њим као за оним чији је празан гроб у Јерусалиму темељ цијелога свијета Цркве Божје и живота сваког од нас“, казао је владика Јован.
Након литургије и резања славског колача у славу и част Светог Василија Острошког, окупљенима се обратио и високопреосвећени митрополит Амфилохије, који је казао да је давно свети пророк рекао да је неродна пустиња роднија од оне која рађа.
„Ево живога свједочанства. Свети Василије Острошки није имамо своје тјелесне дјеце, али видите како ова пустиња његова и он као пустињак рађа оволику дјецу, која су данас сабрана из свих крајева не само наше земље и нашег народа већ из цијелог свијета. Нико није родио и не рађа ни данас више дјеце него Свети Василије Острошки“.
Говорећи о актуелним приликама у свијету, митрополит је подсјетио да је у Паризу изгорела црква Нотр Дам са које су звонила звона 1389. године у част побједе српске над турском војском:
„Међутим, на ту цркву данашњи Французи поставили су заставу, не заставу оних потомака који су се борили на Косову за вјеру праву, за крст часни и слободу златну, него лажну заставу. Потомци оних који су градили и звонили на Нотр Даму послије битке на Косову су овдје заједно са несрећницима, разбојницима, Шиптарима на Косову порушили 150 храмова, међу којима је и црква Богородице Љевишке у Призрену, која је исто тако стара и чудесна, лијепа као Нотр Дам“.
Помоливши се да се обнови и Нотр Дам и црква у Њујорку и све цркве у свијету, владика се помолио да Бог уразуми и савремене Европљане да се врате изворној Европи, Европи светих апостола Петра и Павла, светих римских епископа и великих људи Дантеа, Шекспира, Европи Фрање Асишкога, и да не убијају и не уништавају хришћанску вјеру преко НАТО-а, који је наставак наци-фашизма.
Подсјетимо, у Горњем манастиру Острог који чува мошти Острошког Чудотворца, свету архијерејску литургију служио је архиепископ цетињски митрополит црногорско-приморски Амфилохије уз саслужење митрополита тернопољског и кременецког Сергија из Украјинске православне цркве Московског патријархата и епископа источноамеричког Иринеја, будимљанско-никшићког Јоаникија, пакрачко-славонског Јована, бихаћко-петровачког Сергија и молитвено учешће огромног броја вјерника који су се окупили из свих крајева свијета да се поклоне Острошком Чудотворцу управо на његов празник.