Трамп је навео да би Кина „могла и да сачека“ америчке изборе 2020. и нада се да ће на њима победити демократе.
„Мислим да Кина мисли да је толико много погођена недавним преговорима да би могла и да сачека следеће изборе 2020. како би видела да ли ће јој се посрећити да победе демократе, у ком случају ће наставити да гуле Сједињене Америчке Државе за 500 милијарди долара“, написао је Трамп на свом налогу на Твитеру.
….The only problem is that they know I am going to win (best economy & employment numbers in U.S. history, & much more), and the deal will become far worse for them if it has to be negotiated in my second term. Would be wise for them to act now, but love collecting BIG TARIFFS!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 11, 2019
Он је додао да је једини проблем у томе што ће он победити, а договор „за њих постати много гори уколико о њему буде морало да се преговара у другом мандату“. „Било би им паметно да сада реагују, али волим да убирем високи порез!“, истакао је Трамп.
У петак је Трампова администрација повећала ниво царина са 10 на 25 одсто на увозну робу из Кине у вредности од 200 милијарди долара. Касније истог дана Трамп је наредио да се тарифе подигну за сву преосталу робу коју Сједињене Америчке Државе увозе из Кине, чија је укупна вредност око 300 милијарди долара.
Последњи круг америчко-кинеских преговора завршен је у Сједињеним Америчким Државама 10. априла. Стране нису постигле никакав договор, али су се договориле да се састану за даље преговоре у Пекингу. Кинески заменик премијера Лиу Хе, који је предводио кинеску делегацију на билатералним разговорима у Вашингтону, изјавио је у интервјуу за кинеску телевизију Си-Си-Ти-Ви да ће Пекинг бити присиљен да узврати, али се нада да ће се Вашингтон уздржати.
Амерички председник написао је у свом ранијем твиту да шансе за укидање царина зависе од резултата будућих преговора између Вашингтона и Пекинга. Трамп је додао да ће последње царине, које су ступиле на снагу у петак у 12.01, створити „масивно плаћање“ које ће ићи директно у америчко Министарство финансија.
Вашингтон и Пекинг покушавају да превазиђу несугласице које су се појавиле након Трампове одлуке прошлог јуна о наметању 25 одсто царина на кинеску робе у вредности од 50 милијарди долара у покушају да поправи америчко-кинески трговински дефицит. Од тада су стране размениле неколико рунди трговинских намета.