„Евроазија није само Монголија, Кина, Русија, то је нешто друго и ако бисмо успели да је сагледамо као целину, можда бисмо боље разумели и будућност човечанства у ширим размерама“, оценио је руски професор.
Истовремено, даље зближавање земаља евроазијског простора неће нимало личити на Европску унију, него ће бити засновано на потпуно друкчијим принципима, предвиђа Маљавин, напомињући да је за тако нешто неопходно осмислити филозофске и духовне темеље таквог зближавања, будући да је Евроазија комплекс различитих религија, народа и економских модела.
Један од принципа за развој тог процеса јесте спремност на континуирану трансформацију и креативни динамизам, а како то изгледа у пракси, показују и новија искуства Кине, која је успела да комбинује древну мудрост и традицију са савременим технологијама.
Будућност света је у мирној коегзистенцији евроатлантског и евроазијског глобалног система, али тачну природу и карактер тих односа тек треба прецизирати, имајући у виду тежњу западне цивилизације да намеће своја решења, закључује професор Маљавин.