Јасно несразмерне оптужбе против човека који је само омогућио цурење истинитих информација од великог јавног интереса и објавио их, могле би да буду предмет одлучивања и правичног британског судије који није уверен у америчке законе.
То би могао бити разлог за најновији заокрет и за поновно покретање случаја који је већ два пута закључен, за наводно силовање које је починио Асанж.
Наиме, уколико амерички захтев за екстрадицију буде одбијен у Енглеској, може бити одобрен у Шведској. То значи да се Асанж суочава не са једном, већ са две битке за изручење.
Аутор књиге о „Викиликсу“, новинар Никола Врзић подсећа да је шведско Тужилаштво још пре четири године одустало од оптужби против Џулијана Асанжа и да није било речи о класичном силовању, већ се суд бавио питањем да ли је или није користио кондом приликом сексуалног односа са две жене које су га оптужиле.
„Шведска поново покреће тај случај, наравно, у контексту избацивања Асанжа из амбасаде Еквадора у Лондону, пресуде која је против њега донета у Лондону због неодазивања на позив на суд и америчког захтева за изручењем због читаве афере због које се на крају и нашао на мети вашингтонске администрације. Ово је још један део хајке против Џулијана Асанжа и у то нема никакве сумње.“
Врзић истиче да Америка користи сва расположива средства да му пресуди, не само због онога што је урадио, већ да би то био и пример за све друге који би се можда усудили да открију мрачне тајне тог наводног светионика демократије у свету.
„Швеђани су се укључили у хајку и сад је питање да ли ће Асанж бити изручен из Енглеске директно у САД или ће бити изручен Шведској, а потом у САД. Врло је неизвесна његова судбина, а ово укључивање Шведске све још додатно компликује.“
Наш саговорник сматра да случај „Асанж“ на највидљивији начин показује мрачну страну до скоро најмоћније силе на свету, која и даље покушава да утеривањем страха у кости одржи тај свој статус.
„Врло је могуће да је ово нека врста неког резервног положаја, односно бекап плана, а коначни циљ јесте да се Асанж казни“, каже Врзић.
Према оптужби која је за сада обелодањена, Асанжу прети казна затвора до 5 година због покушаја хаковања компјутерске шифре за приступ мрежи са поверљивим подацима америчке Владе.
Међутим, бројни стручњаци, анализирајући читав поступак који се води против Асанжа у САД, упозоравају на могућност да би оснивач „Викиликса“ могао да буде осуђен и на смртну казну, уколико би се након изручења Америци подигла нова оптужница којом би био оптужен за шпијунажу.