Експерти ЕУ ће разговарати са представницима Управе царина, полиције, тужилаштва и тржишне инспекције, а биће организована и посјета „Луци Бар“ и слободној трговачкој зони. Мисију ће предводити експерт из Канцеларије за борбу против превара Европске комисије (ОЛАФ) и независни експерт из Италије, а дневник „ДАН“ наводи да се представници ОЛАФ-а и Европског економског и социјалног комитета (ЕЕСЦ) плаше да се слободне царинске зоне трговине у Црној Гори користе за заобилажење пореза и контроле производа, те да их експлоатишу криминалне групе за шверц цигарета.
Да у Бриселу страхују због илегалног промета дуванских производа који у ЕУ улазе из зоне слободне трговине у „Луци Бар“, потврђује и чињеница да је један број посланика Европског парламента (ЕП) затражио од комесара за проширење ЕУ Јоханеса Хана да се изјасни о наводима о кријумчарењу цигарета из Црне Горе.
Питања су Хану послата прошле године, а формално их је поставила Ана Гомеш, члан ЕП из Португала, док су поред ње питање незаконите трговине дуванским производима из Црне Горе актуелизовали и словачки посланик Едуард Кукан и посланик из Шведске Сараја Пост, тражећи да ЕУ реагује и спријечи шверц и јачање криминалних мрежа.
Најављен долазак експертске комисије независних експерата ЕУ, са циљем да процијене степен кријумчарења цигарета у Црној Гори, новинар „ДАН“-а Марко Вешовић види као веома озбиљан и деценијски проблем, с обзиром да је Црна Гора, како каже, „годинама уназад у Европи била посматрана као рај за шверцере цигарета“.
„То је наравно везано за шверц цигарета према Италији деведесетих година, када је Црна Гора добила такву репутацију, о чему је дуго година вођен судски процес у Барију којим је био обухваћен и актуелни црногорски предсједник Мило Ђукановић, којег је 2009. од оптужнице спасио државнички имунитет и то је чињеница коју он покушава да оповргне и негира са својим адвокатом, али која је за свакога ко је то објективно пратио неупитна“, каже Вешовић за Спутњик.
Од негативне репутације земље која је погодна за шверц цигарета, Црна Гора се, додаје Вешовић, никада до краја није успјела сачувати, али упозорава да и најновија открића на том пољу посљедњих година нису пуно учинила да Црну Гору спасу од „имиџа шверцерске државе“.
„Наиме, дестинације за шверц цигарета нису више Италија ни можда неке друге земље Европске уније, већ сјевер Африке, јер сви знамо да је годинама уназад у Подгорици потпуно незаконито и мимо правног система дјеловао ’Дувански комбинат Подгорица‘, који је производио више брендова без адекватне лиценце и да су те цигарете под заштитом црногорске државе бродовима слате на тржишта сјеверне Африке, због чега су убирани милионски приходи који су завршавали у џеповима политичких и сваких других покровитеља тога посла у Црној Гори“, каже Вешовић.
О томе је прошле године, према ријечима нашег саговорника, објављено и свеобухватно истраживање, које је према његовим сазнањима допало и до руку Европске канцеларије за спречавање превара (ОЛАФ), која се најчешће бави питањем илегалне трговине цигаретама.
„То нажалост свакога занима, осим црногорско Специјално тужилаштво које затвара очи и према ономе што сам успио да дознам, није покренут никакав поступак, иако су представљени докази да су лица блиска властима узимала учешћа у том нелегалном функционисању ’Дуванског комбината Подгорица‘.“
„Евидентно је да се шверц који је почео деведесетих наставио и до дана данашњега, само су се промјенили извођачи на терену и дестинације гдје се упућују те шверцоване цигарете, али је методологија остала иста и ја вјерујем да ће европска Комисија која је у посјети Црној Гори имати пуне руке посла, и ако они буду правили неки извјештај који буде угледао свјетлост дана, ја сам убијеђен да ће бити толико негативан по Црну Гору, да ће то бити још један аларм да је заиста проблем илегалне трговине цигаретама огроман“, додаје Вешовић.
На крају разговора за Спутњик, наш саговорник упозорава да Црна Гора у Бриселу није препозната само по питању кријумчарења цигарета, већ и дроге, оружја и прања новца, а што ће, како оцјењује, бити поприлично проблематично са аспекта испуњења европских стандарда и критеријума како би Црна Гора једног дана постала пуноправни члан Европске уније.
„Ако којим случајем у Бриселу надвлада ’политички‘ приступ, бојим се да Црна Гора може постати члан ЕУ, а да неће ријешити питање организованог кријумчарења цигарета и дроге. Међутим, ако се буде стриктно гледало испуњење критеријума на том пољу, Црна Гора сигурно неће бити дио Европске уније ни наредних 10 до 15 година“, закључује Вешовић.