На данашњем заседању Министарске комисије Савета Европе у Хелсинкију постигнут је договор да Русија треба да остане у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПС СЕ), изјавио је немачки министар страних послова Хајко Мас.
„Добро је то што смо постигли договор да Русија треба да остане у Парламентарној скупштини Савета Европе, посебно зато што тако милиони Руса могу да траже заштиту у Европском суду за људска права“, изјавио је Мас после разговора са руским колегом Сергејом Лавровом на маргинама заседања Министарске комисије.
Министри иностраних послова из 47 држава-чланица Савета огромном већином су подржали декларацију у којој се наводи да сви чланови треба да имају „право да учествују“ у два главна органа Савета Европе „на равноправној основи“, што значи да је Русији враћено право гласа.
Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров поздравио је гласање и потврдио обавезе Русије, укључујући и плаћање чланарине.
Крајем јуна 2017, након одузимања низа значајних овлашћења руској делегацији након догађаја из 2014. у Украјини и на Криму, Москва је замрзла део исплата у буџет Савета Европе, све док се овлашћења делегације у ПС СЕ у потпуности не обнове.
Генерални секретар Савета Европе Тјорборн Јагланд је почетком октобра 2018, позивајући се на статут, подсетио да ако земља две године не плати своје обавезе, статутарно тело — Министарска комисија — може да размотри искључење те земље. Двогодишњи рок за Русију истиче крајем јуна 2019. године.
Истовремено, руска страна је наставила да испуњава своје обавезе преузете раније према конвенцијама Савета.