„Не би ме зачудило да цео жар новог председника Украјине пређе у демагогију – у празне разговоре о достојанству и части, ослобађању домовине кримских Татара од неке окупације и друге реторичке бесмислице“, истакао је он.
Не удивлюсь, если весь запал нового президента Украины уйдёт в демагогию — в пустые разговоры о «достоинстве и чести», «освобождении родины крымских татар» от некой оккупации и прочую риторическую белиберду. Как бы эта зона не стала единственной, где проявит себя Зеленский.
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) May 18, 2019
Са друге стране, посланик Државне думе Русије Дмитриј Белик сматра да нови председник треба да обрати пажњу на реалне, а не измишљене проблеме земље.
„Господин Зеленски треба да зна: ноћ за Севастопољ и Крим је престала у пролеће 2014. године. Зора, о којој је председник Украјине писао на својој страници на Фејсбуку, већ је дошла када смо се вратили у Русију. Друго нам не треба“, истакао је Белик за РТ.
Према речима Белика, нови председник је „запевао тужну ’Петрову песму‘, коју смо пет година слушали у извођењу његовог претходника Петра Порошенка“. Политичар је изразио сумњу да ће се Украјинцима који су гласали за Зеленског на изборима свидети наставак политике Петра Порошенка.
„На крају крајева, резултати гласања показали су да је питање Крима затворено за милионе Украјинаца. Они желе мир у Донбасу, уједињење земље, а не још једну рунду националистичких маршева и слогана“, закључио је посланик.
Зеленски је раније изјавио да ће Крим бити враћен у састав Украјине, али је обећао да ће пут бити дуг. Будући украјински председник подсетио је да се 18. маја навршава 75 година од почетка депортације кримских Татара. Према његовим речима, сада су кримски Татари поново постали жртве репресије.
Крим је постао део Русије у марту 2014. након референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Москва је више пута саопштавала да су становници Крима донели одлуку демократским путем у потпуном складу са међународним правом и Повељом УН. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“. Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом.