„Очигледно је да се ситуација развија према веома алармантном сценарију. Главни разлог за све је јасан – то је повлачење Сједињених Америчких Држава из такозваног иранског нуклеарног споразума, при чему је већина земаља прилично уверена да Иран у потпуности испуњава своје обавезе по том споразуму“, рекао је Наришкин на маргинама састанка Савета директора безбедносних агенција и специјалних служби земаља-чланица Заједнице независних држава.
„Због тога притисак Сједињених Америчких Држава на ситуацију добија веома опасан карактер. Овде је важно да стране обуздају своје емоције и импулсе. У таквој ситуацији не треба дозволити да импулсивност појединих политичких лидера превлада над здравим разумом, над трезвеном анализом онога што јесте и трезвеним закључцима о томе колико ситуација може да постане опасна у случају доношења одређених брзоплетих одлука“, додао је Наришкин.
На годишњицу повлачења Вашингтона из нуклеарног споразума Иран је 8. маја најавио окончање имплементације низа тачака Заједничког свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму, односно у оним деловима који се тичу обогаћеног уранијума и тешке воде. Иран је објаснио предузете мере кршењем нуклеарног споразума од стране Сједињених Америчких Држава и увођењем санкција Техерану, као и немогућношћу преосталих чланица Заједничког свеобухватног акционог плана (Немачка, Француска, Велика Британија, Кина и Русија) да адекватно реше настале проблеме. С тим у вези Иран је тим земљама дао 60 дана да заштите интересе Ирана, обећавајући да ће се истовремено вратити извршавању суспендованих обавеза уколико те државе успеју да реше проблеме који су настали због поступака Сједињених Америчких Држава.
У понедељак је агенција Тасним, позивајући се на представника Организације за атомску енергију Ирана Бехруза Камалвандија, саопштила да је Иран упозорио ИАЕА да повећава производњу осиромашеног уранијума четири пута.