Мејова ће остати на функцији за време унутарстраначких избора Конзервативне партије који трају око шест недеља.
У трци за вођство наћи ће се пуно кандидата, а бивши министар иностраних послова Борис Џонсон је фаворит на кладионицама, пише „Индипендент“.
Његови највећи ривали на евроскептичном крилу странке су бивши министар за „брегзит“ Доминик Раб и министар за животну средину Мајкл Гов, наводи лист.
Министар за међународни развој Рори Стјуарт, министар иностраних послова Џереми Хант, министар унутрашњих послова Саџид Џавид, министар здравља Мет Хенкок, министарка финансија Лиз Трас и бивша лидерка Доњег дома британског парламента Андреа Лидсом такође би могли да буду наследници Мејове.
Борис Џонсон је поднео оставку на место министра спољних послова прошлог јула.
Он је тврдио да би излазак без договора одражавао резултат референдума из 2016. године.
Некадашњи градоначелник Лондона је некада био виђен као кандидат који је био у стању да допре до бирача до којих други торијевци нису могли.
Међутим, његова звезда је ослабила међу торијевским посланицима, јер нису били импресионирани његовим учинком као министра спољних послова, пише „Индипендент“.
Доминик Раб, бивши шеф кабинета евроскептика Дејвида Дејвиса, кренуо је својим путем тако што је постао и потом поднео оставку на место министра за „брегзит“, жалећи се да су га Мејова и њен главни саветник Оли Робинс држали по страни.
Раб је импресионирао савезнике Мејове начином вођења кампање за излазак Британије из ЕУ на референдуму 2016. године. Међутим, није импресионирао и бриселске званичнике.
Иако је Раб ново лице, његов релативни недостатак искуства могао би да „ради“ против њега, наводи лист.
Заједно са Џонсоном Мајкл Гов је предводио победничку кампању „Гласајте за одлазак“ на референдуму 2016. године.
Чак и његови критичари признају да је он један од неколико успешних министара од његовог изненадног повратка у кабинет Терезе Меј 2017. године, годину дана пошто га је отпустила.
Говово одбијање да се придружи другим заговорницима „брегзита“ и поднесе оставку, могло би се окренути против њега међу евроскептицима, пише „Индипендент“.
Анреа Лидсом је поднела оставку уочи европских избора, рекавши да више не верује да ће приступ који влада има донети резултат за који је народ гласао на референдуму.
Она ужива снажну подршку међу присталицама који заговарају „брегзит“.
Иако се 2016. залагао за останак у Европској унији упркос својим евроскептичним инстиктима, Саџид Џавид је сада одушевљени присталица „брегзита“ спреман за одлазак Британије без споразума са ЕУ.
Џереми Хант, који је подржао одржавање новог референдума на коме би се коначно донела одлука о „брегзиту“ након референдума 2016, сада одбацује ту идеју и такође је спреман на одлазак Британије из ЕУ без споразума.