„Остаје све мање времена, али још увек није касно да се договор спаси“, сматра Столтенберг.
„Москва је 1987. године показала да може да уништи крстареће ракете за неколико недеља“, додао је он.
„Ми не желимо нову трку у наоружању нити нови хладни рат“, уверио је генерални секретар НАТО-а. Он је нагласио да је Алијанса способна да се одбрани и спроводи ефикасну политику застрашивања потенцијалног противника „и у свету у ком нема Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, са великим бројем руских ракета у Европи“.
Према Столтенберговим речима, одговор НАТО-а на прекид важења Споразума о ракетама биће „сразмеран, координиран и имаће одбрамбени карактер“. Он је указао на то да неке од тих мера могу бити „закључивање новог договора о контроли наоружања или нови војни одговори у области конвенционалног наоружања“. У исто време, НАТО нема намеру да распоређује у Европи ново нуклеарно оружје, нагласио је Столтенберг. Он је поново оптужио руску страну за кршење договора и позвао Москву да уништи ракете типа ССЦ-8 (по руској класификацији 9М729).
Истовремено, он је указао на то да Кина постаје све јача у војној сфери.
„Кинези инвестирају све више новца у развој наоружања, укључујући атомско оружје. Неке државе НАТО-а сматрају да би било паметно прикључити и Кину новом систему за контролу наоружања“, рекао је Столтенберг. Нови споразум би могао да узме у обзир и ризике везане за коришћење вештачке интелигенције, као и претње у сајбер-простору.